Saç boyasının akmamasını mı istiyorsunuz?

Saç boyasının akmamasını mı istiyorsunuz?
Paylaş
 

Saç boyasının akmaması için ne yapılmalı, saç boyasının akması nasıl engellenir, kızıl boyanın akmaması için ne yapmalı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Saç boyasının akmaması yani saç boyasının kalıcı olması için ne yapmalı onlardan bahsedeceğiz. Vereceğimiz bu bilgiler ile saçınızın daha uzun zaman aynı renkte kalması ve saç renginin kalıcı olması için uymanız gerekenleri öğreneceksiniz. O zaman gelin saç boyasının akmaması için ne yapılır, öğrenelim.

 

Saç boyasının akmaması için ne yapmak gerekir, saç boyası nasıl kalıcı olur?

 1. Saç boyasının akmaması için ilk önce kullanacağınız saç kremine dikkat etmeniz gerekir. İçeriğinde amonyak olmayan saç kremleri, saçın daha uzun zaman rengini korumasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, renk koruyucu saç kremleri de kullanabilirsiniz ve bu saç kremlerinin de saç rengine göre ayrı seçilmesi gerektiğini unutmamalısınız.
 2. Saçları çok sık yıkamamak da, saç renginin korunması için dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Saç boyasının akmaması için haftada en fazla üç kere yıkamak, saç boyası ve saç bakımı için yeterli olacaktır.
 3. Eğer saçları üç kere yıkamak sizin için yeterli gelmiyorsa ve fazla saç yağlanması yaşıyorsanız, saç boyasının akmaması için kuru şampuanlardan yardım alabilirsiniz. Kuru şampuan saçın yağını alıp, saçın temiz görünmesine yardımcı olur. Tüm saçlarınızı öne eğdikten sonra kuru şampuanı saç köklerine sıkın ve ardından tüm saçınıza yedirin.
 4. Saçı boyadıktan sonra hemen yıkamak yerine, saç boyasının akmaması için en az iki saat bekletin. Böylece boyanın saça tutunması söz konusu olacak ve daha geç akıp, uzun süre dayanıklı olacaktır. (Bu işlem saç boyasının daha koyu tutmasını sağlayabilir)
 5. Saç boyasının akmaması için saçı yıkarken ya ılık, ya da soğuk su kullanın. Sıcak suyun saç rengini açtığı doğrudur.
 6. Şampuanların da saç rengini farklılaştırma özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden saçınızı her yıkamada şampuanlamak zorunda olmadığınızı unutmayın. Bu anlamda yalnızca krem kullanarak saçlarınızı nemlendirebilir ve yumuşatabilirsiniz.
 7. Kullandığınız şampuan ile kremin aynı özelliklerde olmasına dikkat edin. Böylece etkisini güçlendirmiş olursunuz. Saç kreminiz renk koruyucusu ise şampuanınız da renk koruyucusu olmalıdır.
 8. Saçlarınıza durulanmayan krem kullanarak, saçlarınızı koruma altına alabilirsiniz. Bu kremlerin de renk koruma özelliği olanları tercih ettiğinizde, saç boyasının akmamasını sağlayabilirsiniz.
 9. Saçlarınıza düzenli olarak saç bakım yağı ve maskeler uygulayın. Sadece boya esnasında bakım yapmakla saç sağlığının iyi olacağını sanmayın.
 10. Saç boyasının akmaması için saçları güneşten korumaya yönelik, içerisinde SPF bulunan saç bakım ürünleri kullanın. Güneşin zararlı ışınları da saçınızın rengine zarar verebilir.
 11. Havuza girmeden önce saç boyasının akmaması için mutlaka, havuzun klorlu suyuna karşı koruyucu saç kremi uygulayın. Aksi halde klor saçlarınıza zarar verir ve renginin bozulmasına neden olur.
 12. Şampuanınızın içerisinde sülfat bulunmamasına özen gösterin. Aksi halde saçlarınız hem rengini, hem de nemini kaybedecektir.
 13. Boya yaptırmadan önce saçlarınıza derin temizleyici şampuanlar uygulayın. Yalnızca boya öncesi kullanmanızın önerildiği bu şampuanları sık kullanırsanız saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Ama bir nevi saç boyası sabitleyici etkisi olacağı için boyama öncesinde önerilmektedir.

Sizin için hazırladığımız Saçtaki turunculuktan kurtulun adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin