Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler
Paylaş
 

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler tüketerek, büyük oranda kalıtsal sebeplerle de meydana gelebilen ancak yetersiz beslenme ile oluşan vitamin ve mineral eksikliklerinin neden olduğu bu problem çözülebilmektedir.

Eğer saçlarınız kalıtsal sebeplerle dökülüyorsa bunu beslenmenizi dengeleyerek durdurmanız mümkün değil ancak saçlarınızın daha sağlıklı olmasını ve dökülmenin yavaşlamasını doğru beslenme programıyla sağlayabilirsiniz.

Saçlarınız belirli bir sebep olmadan dökülmeye başladıysa başka bir hastalığın habercisi olabileceği için bir doktora görünmeniz öneriliyor.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, yeşil yapraklı sebzeler 

Demir yönünden zengin olan yeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğinin neden olduğu saç dökülmesini durdurabilir.

Ayrıca demir eksikliği anemisinin belirtisi saçların incelip dökülmesidir.

Demir eksikliği, kandaki oksijen miktarını düşürerek organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterli oksijen taşınamamasına neden olur.

Gebelik dönemindeki kadın ve çocuklar demir eksikliği riski taşımaktadır. Günlük beslenmenize fazla miktarda sebze ekleyerek bu mineral eksikliğinin yarattığı problemlere karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, meyveler

Pek çok meyve sağlam bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini yönünden zengindir ve antioksidan etkisi yaratır.

C vitamini bedendeki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken güneşin zararlı ışınları, ısı ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçlara da iyi gelir.

Portakal, karpuz, greyfurt, çilek başta olmak üzere C vitamini içeren meyveler sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, kuruyemişler

Saçların normal uzama özelliğini korumasında esansiyel yağ asitleri, E vitamini ve sülfür içeren kuruyemişler çok etkilidir.

Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler saçlara doğal bir parlaklık verirken, yerfıstığı saç dökülmesine sebep olan tiroid bezi sorunlarını engelleyen iyot yönünden zengindir.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, yoğurt

Saçları uzamaya teşvik eden kalsiyum ve protein yönünden zengin olan yoğurt aynı zamanda sindirime yardımcı olan iyi bakteriler barındırır.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, deniz ürünleri

Balık, karides ve midye gibi deniz ürünleri hormonları dengelemeye yardımcı olan ve saç köklerini güçlendiren çinko içerir.

Erkek tipi saç dökülmesinde çinko eksikliğiyle sıkça karşılaşılmaktadır.

Ancak çok aşırı çinko tüketiminin de saç dökülmesine neden olabileceğini göz önünde bulundurarak çinko takviyesi yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, fasulye

Hayvansal gıdalar ile alınan protein için daha sağlıklı bir seçenek olan fasulye, sağlıklı saçlar için gerekli proteini sağlayabilir.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, tavuk ve hindi

Yeterli protein almadan sağlıklı saçlara kavuşmak ve yetersiz beslenme yüzünden oluşan saç dökülmesini durdurmak imkansız.

Gerekli proteini sağlıksız, yağlı et gibi yiyeceklerden almak yerine daha az yağlı olan kaliteli protein kaynağı hindi ve tavuk eti tüketebilirsiniz. Ayrıca biotin ve B12 vitamini içeren yumurta saçlarınızı güçlendirecektir.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, havuç

Gözlere olan faydasının yanında saç derisini koruyan A vitamini içerikli havuç, sağlıklı saç kökleri için tüketilebilir. Saç derisinin sağlıklı olması saçın uzaması, dayanıklı ve parlak olması için önemlidir.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, kabak çekirdeği

Ceviz gibi kabak çekirdeği de protein, omega-6 yağ asitleri, çinko ve demir yönünden zengindir ve tüm bu mineraller saç sağlığını korumaya yarar sağlar. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği tüketerek daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Not

Erkek tipi saç dökülmesi düşük yağ içeren bir beslenme listesiyle tamamen durdurulamasa da yavaşlatılabilir.

Bazı bilim insanları erkek tipi kelliğin ergenlik döneminde yükselen testosteron seviyelerine bağlamaktadır.

Hayvansal gıda temelli fazla yağ, testosteron seviyelerini yükselterek saç köklerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Proteinden oluşan saç telleri için günlük beslenme listesiyle alınan protein ve B vitaminleri oldukça önemlidir. Bu proteini yağlı gıdalar yerine mercimek, fasulye, yoğurt gibi kaynaklardan alabilirsiniz.

Avrupa’da yapılan bazı araştırmalar soya proteininin saç uzamasını %15 oranında artırdığını belirtmektedir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Saç dökülmesine elveda adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin