Saç elektriklenmesine çözüm

Saç elektriklenmesi
Paylaş
 

Saç elektriklenmesi neden olur, saç elektriklenmesine ne yapmalı, saçların elektriklenmesini önlemek için doğal yöntemler nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

Saç elektriklenmesi aslında çok da önemli bir sorun olmamakla birlikte, saçların kabararak kişinin psikolojik olarak rahatsız olmasına sebep olur. Saçta elektriklenmenin getirdiği bir diğer problem ise, saçların taranmasını zorlaştırarak  kırılmalara neden olmasıdır. Buda kırılarak sağlıksız saçlara neden olmaktadır.

 

Saç elektriklenmesi neden olur?

En temel sebebi gerçekten saç telinde durgun elektrik oluşmasıdır. Şaka yaptığımı sanmayın ciddi anlamda saçta insanları çarpmaya yetmeyecek kadar elektrik bulunmasından kaynaklanır. Tarama sırasında sürtünen tarak saç telinde ( – ) enerji yükü meydana çıkarır. Meydana çıkan bu negatif enerji her saç telinde oluşur. Bilindiği üzere elektrikte aynı yüklü olan şeyler birbirini iter. Saç tellerinin de hepsi negatif yüklü olduğu için birbirinden uzaklaşır ve kabarma oluşur.

Taraktaki plastik yapının saç teliyle sürtünmesi elektriklenme sebebidir (tükenmez kalemi elbiseye sürtüp küçük kağıt parçasına değdirdiğinizde bu elektriklenmeyi net bir şekilde görebilirsiniz). Aşağıdaki listede saçta elektriklenmeye neden olan diğer faktörleri göreceksiniz.

 • Saça uygun ürün kullanılmaması (saç elektriklenmesi için ürünler: saç elektriklenmesine karşı şampuan, saç elektriklenmesine karşı krem, sprey)
 • Banyoda saçın fazla hırpalanması
 • Sıcak fön uygulaması

Saç elektriklenmesine ne yapmalı?

Yapılması gereken en basit çözüm elektriklenme sebebinin önlenmesidir. Taramadan kaynaklanıyorsa elektriklenmeyi önlemek için seyrek dişli tarak kullanabilirsiniz. Parmak tarak diye adlandırılan tarakları tercih edebilirsiniz. Ayrıca doğal malzemeden yapılmış taraklar en az elektriklenmeye neden olur. Tarak seçiminin yanında saçta elektriklenmeyi önlemek için aşağıdaki basit adımları takip ederek bu sorunu kökten çözebilirsiniz.

 • Saçta elektriklenmeyi azaltan şampuanları tercih edin.
 • Saçlarınızı yıkarken kibar davranın fazla zarar vermemeye özen gösterin.
 • Kuruturken havluyu nazik bir şekilde kullanın.
 • Fazla şampuanlamak yüzeyi fazla temizlediği için elektriklenmeye neden olabilir bir kez şampuanlayıp durulayın.
 • Saç kremi kullanın (köpük de aynı etkiyi yaratacağından köpük de kullanılabilir).
 • Çok fazla kurutma makinesi kullanmayın, bırakın hafif nemli bırakın.
 • Hafif dalgalandırın, hafif dalga saçta elektriklenmenin verdiği görsel rahatsızlığı en aza indirir.
 • Orta ısıda fön çekin, aşırı sıcak hava elektriklenmeye neden olabilir.
 • Son yıllarda kullanımı çok artan saç düzgünleştiriciler, saçta elektriklenme problemine davetiye çıkarmaktadır. Mümkün mertebe saç düzleştirici kullanmamalısınız.

Argan yağı ya da saç kremi kullanabilirsiniz

Genelde biz kadınlar bu sorunu şampuanlarla çözme yolunu ararız, fakat şampuan yerine saç kremi ve son yıllarda kullanımı çok artan argan yağı içeren ürünler kullanmamız öneriliyor.

Yukarıdaki uygulamaları noktasına kadar yaptım fakat saçta elektriklenme probleminden kurtulamadım diyorsanız geriye tek bir çözüm yolu kalıyor. Saçlarınızı kısaltın. Çünkü kısa saç diğerlerine göre elektriklenme sorunu yaşamaz ya da çok daha az yaşar.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Kuru ve yıpranmış saçlar için maskeler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin