Saç kırıklarını yok etme

Saç kırıklarını yok etme
Paylaş
 

Saç kırıkları yok etmek için neler yapılır? Saç kırıklarını yok etme bakımı nasıldır? Saç kırıklarını yok etme yöntemleri nelerdir? Saç kırıklarını engellemek için neler yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Saç kırıklarını yok etme konusunu öğrenmeden önce saç kırığı nedir tam olarak onu anlamak lazım. Saç dökülmesi hayatın bir parçasıdır; herkesin günde 50-100 tel kadar saçı dökülür ve bu normaldir. Fakat saçın kırılması daha farklıdır.

Saç bir noktadan sonra o kadar zayıf bir halde olur ki henüz dökülmesi gerekenden çok daha önce kırılıp dökülür. Saçlarınızın kırılarak döküldüğünü görmek kalp kırıcı olabilir ancak saç kırıklarını yok etmek mümkün!

 

Saç kırıklarını yok etme yöntemleri

Saç kırıklarını yok etmede yumurta tedavisi

Yumurta diğer malzemelerle karıştırıldığında kırılan ve yıpranmış saçların tedavisinde çok etkili olmaktadır. Yumurtada lesitin ve protein bulunur ve bu içeriği ile yumurta uygulanan saçlar parlar, kırıklar tamir edilir ve saç dokusu pürüzsüz bir hal alır.

Saç kırıklarını yok etme kürü tarifleri:

  • 3 yumurta, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı nemli saçınıza ve saç derinize uygulayın. Ilık suyla ve hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkamadan önce karışımı 30 dakika kadar saçlarınızda bekletin.
  • Bir diğer kür de 3 yumurta, 1 yemek kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılarak hazırlanıyor. Bu karışımın içine bir kaç damla biberiye yağı da ilave edebilirsiniz. Daha sonra kürü saçlarınıza ve saç derinize uygulayın. 25-30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuanlayıp durulayın.

Özellikle aşırı yıpranmış saçları olanlar için yukarıdaki tarifler oldukça etkili olacaktır. Bu kürleri yaptıktan sonra daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşacaksınız.

Saç kırıklarını yok etmede sıcak yağ tedavisi

Saç kırıklarını yok etmeye yarayan yağlardan bazıları badem yağı, zeytinyağı, mısır yağı, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağıdır. Bu tedaviyi uygulamak için yapmanız gereken, bu yağlardan herhangi birinden 4 yemek kaşığı edinmek ve ısıtmak. Daha sonra biraz ısınmış yağı başınıza masaj yaparak ve her bir saç telinin kendi payına düşen kadar yağla temas ettiğinden emin olarak sürmelisiniz. Bundan emin olmak için de başınızı sıcak bir havluyla ya da duş bonesiyle kapatabilirsiniz. Daha sonra bu şekilde bir gece bekleyin. Eğer bu şekilde bekleyemiyorsanız da en az 20 dakika boyunca yağın saçlarınız tarafından emilmesini bekleyin, sonra saçlarınızı şampuan ve ılık suyla temizleyin.

Saç kırıklarını yok etmede avokado, muz, badem yağı tedavisi

Avokado saçları derinlemesine nemlendirir, besler ve saç kırıklarını yok etmeye yarar. Muz ise kırılmış saç uçlarını yumuşatır. Bir avokadoyu ve muzu ezerek püre haline getirin daha sonra yarım yemek kaşığı badem yağı ilave edin. Hepsini güzelce karıştırın. Karışımı bütün saçınıza yayıp uygulayın.

Saç kırıklarını yok etmede soğan suyu tedavisi

Eğer kokuya dayanabilirseniz, soğan suyu saçlarınıza saç kırıklarını yok etmek için uygulayabileceğiniz en basit ve en etkili şeylerden biridir. Elbette ki soğan suyunu saça uyguladıktan sonra yıkayacaksınız.

Saç kırıklarını yok etmede mayonez tedavisi

Haftada bir defa saçlarınıza saç kremi yerine mayonez uygulayın. Nemli saçınıza mayonez sürüp 1 saat kadar bekleyin. İçerisindeki yağlar sayesinde saç kırıklarını yok etmek mümkündür.

Saç kırıklarını yok etmede bal maskesi

1 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı tarçını bir kap içerisinde iyice karıştırın. Bu karışımı saç derinizden başlayıp saç uçlarına doğru her yerine gelecek şekilde uygulayın. 15 dakika sonra saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Saç kırıklarını yok etmeye yarayan bu maske aynı zamanda saçlarınıza parlaklık da kazandırır.

Saçlarınıza yukarıdaki önerileri düzenli olarak uyguladınız ve saçlarınız artık önceye göre çok daha kırıksız. Öyleyse daha sonra saçlarınızın yine kırılmaması için ne gibi önlemler almalısınız, bunlara göz atalım.

Sağlıklı saç bakım rutini

Saç kırılmalarını engellemek için yapabileceğiniz en kolay şey günlük saç bakım rutininizde hata yapmaktan kaçınmak. Çünkü düzenli olarak saçınıza yanlış uygulamalar yapmanız saç kırıklarını tekrar oluşturabilir.

Kırıklarınızı aldırın

Yıpranmış ve kırılmış saçları uzatmanın hiçbir anlamı yok. Düzenli olarak saç kırıklarını aldırmak, saç uzamasına daha çok etkisi olan bir işlemdir. Saçlarınız güçlenerek kalınlaşır. Dolayısıyla kırıklar yeni kırıkları oluşturur diyebiliriz. Saçlarınızın kırılmış ve hasar görmüş uçlarını kesinlinle düzenli olarak kestirmelisiniz.

Islak saçı taramayın

Bu öneri saç kırılmalarını önlemek için oldukça etkili bir ipucu. Saçlar ıslakken en zayıf halindedir. Bu yüzden de ıslak saçları fırçalamaktan kaçının. Geniş aralıklı ve az dişli taraklarla ıslak saçlarınızı taramanızda bir sorun yoktur. Ancak saçınızı ıslakken taramak istiyorsanız en uygun zaman saç kremi uyguladıktan sonrasıdır.

Isı hasarından kaçının

Saçlarınızı mümkün olduğunca ısıyla şekillendirmekten kaçının. Eğer zorunluluğunuz varsa da daha seyrek olarak ısı uygulayın. Çünkü düzenli olarak aşırı ısı uygulamak saçları tedavi edilemez şekilde kırar. Saç kurutma makinenizin de ayarını mümkün olduğunca soğuk tutmalısınız. Saçları en güzel kurutma yöntemi kendi haline bırakıp kurutmaktır. Ayrıca saçınızı yıkarken de aşırı sıcak su kullanmaktan kaçının.

Kimyasallardan uzak durun

Sert kimyasal içerikli saç bakım malzemelerini kullanmayı bırakın. Bitkisel ya da organik pek çok saç bakım ürününü marketlerde bulabilirsiniz. En azından bu ürünler daha az kimyasal içererek saç kırıklarını önler.

Güneş ışığından kaçının

Güneş ışığına maruz kalması saçlarınızı kurutacaktır. Böylece saçlar zayıflayacaktır, zayıf saçlar da kırılmaya daha meyillidir.

Saçınızı nemlendirin

Saç kırılmalarını önlemede hayati bir konu da saçı yeterince nemlendirmektir. Dolayısıyla yıkanmayan ya da saçı derinlemesine nemlendiren saç bakım kremlerini kullanmanız önerilir. İyi nemlendirilmiş bir saç kurumaz ve de kırılmaz.

Saçlarınızı çok sık yıkamayın

Daha önce de anlattığımız gibi saçlarınızı çok sık yıkadığınızda saç derinizin ürettiği doğal yağların saç telleri tarafınca emilmesini engellemiş oluyorsunuz. Dolayısıyla daha sonra saçlarınızın kırılmasını önlemek için saçlarınızı her gün yıkamamalısınız – tabi saçlarınız aşırı yağlı değilse.

Saçlarınızı dinlendirin

Saçı toplamak ya da at kuyruğu yapmak, özellikle de lastik tokalar kullanmak saçları kırar. Lastik, kauçuk toka ve bandanaları kullanmaktan kaçının.

İyi beslenin

Saçlarımız da iyi şekilde beslenmeye ihtiyaç duyar (vitaminler, mineraller, proteinler vs.). Herhalde sağlıklı beslenirseniz neden saçlarınızın daha güçlü olacağını açıklamaya gerek yok. Öyleyse, düzenli ve dengeli şekilde meyveleri, sebzeleri, balık ve bolca sıvıyı içerecek bir listeyle beslenin.

Saç kırıklarını yok etmeyi öğrendiğinize göre Saçla ilgili doğru bilinen yanlışlar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin