Saç tellerini kalınlaştırmak için gerekenler

Saç tellerini kalınlaştırmak için gerekenler
Paylaş
 

Saç tellerini kalınlaştırmak için neler yapılabilir, saç kalınlaştırma kürü nedir, ince telli saçlar nasıl gürleşir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Saç tellerini kalınlaştırmak için ilk olarak beslenmenize önem vermeniz gereklidir. Doğuştan kalın saç telleriniz olmasa bile saç tellerini daha kalın göstermenin bazı yolları var, ancak gerçek bir kalınlaşma istiyorsanız saç sağlığı için ciddi öneme sahip A, B ve E vitaminleri bakımından zengin beslenmelisiniz. Ayrıca gün boyunca hava kirliliği, stres ve sigara dumanı gibi olumsuz etkilere maruz kalmış sağlıksız saçlarınız için kendi kendinize hazırlayıp uygulayabileceğiniz saç maskeleri ile de amacınıza ulaşabilirsiniz. Fakat saç tellerini kalınlaştırmak için ne yaparsanız yapın kısa bir sürede etki etmeyeceğini unutmayın. Olumlu yönde etkileri hissedebilmeniz 7-8 hafta alabilir. Peki, ince telli saçlar nasıl kalınlaşır? Okumaya devam edin.

 

Saç tellerini kalınlaştırmak için ne yapmalı?

Sağlıklı beslenme

Tüm vücut gibi saçlar da vitamine ihtiyaç duyar. Eğer vücudunuz için gereken besinleri tüketmiyorsanız, bu saçın yapısını da etkiler. Durum böyle olunca ince telli ve sağlıksız saçlarla baş başa kalırsınız. İnce telli saçları güçlendirmek için gerekli olan vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır. Vitamin eksikliğinin saç dökülmesinde büyük bir rolü olduğunu unutmayın. Uzmanlar tarafından pantotenik asit, biotin, folik asit, inosito gibi vitamin grupları genelde ince telli ve sağlıksız saçlara sahip olan kadın ve erkeklere önerilir. Vitaminin saçların sağlıklı görünmesi ve uzaması üzerindeki etkisi dermatolojik olarak kanıtlanmıştır. Saç tellerini kalınlaştırmak için E vitamini içeren doğal maskelerle de aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

A vitamini: Antioksidan vitaminler arasında yer alan A vitamini, ince telli ve seyrek saçlar için önemli bir vitamindir. Yeterli miktarda A vitamini almak için tatlı patates, yeşil yapraklı sebze, havuç, kuru kayısı ve kavun tüketilmelidir.

B vitamini: B vitamini cilt ve saç sağlığı için kritik önem taşır. B vitamini eksikliğinin ilk olumsuz etkileri saçta görülmektedir. Saçlar çabuk kurur, koparak dökülür, uçları yıpranır ve genelde sağlıksız görünür. Et ürünleri, mercimek, bezelye, ıspanak, badem, koyu yeşil yapraklı sebzeler, hindi eti, tavuk, balık, süt ürünleri, muz ve yumurta akı B vitamini bakımından zengindir. Saç tellerini kalınlaştırmak için yeterli miktarda B vitamini alınmalıdır.

E vitamini: E vitamini saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerini güçlendirir. Düzenli ve yeterli miktarda alındığında saç tellerinin kalınlaşmak ve saçın daha sağlıklı görünmesini sağlamak mümkündür. Ispanak, brokoli, kabak, fındık, badem ve ay çekirdeği E vitamini bakımından zengindir.

E Vitamini: E vitamini saç derisindeki kan dolaşımını arttırıp, saç köklerini güçlendirir. Eğer düzenli ve yeterli miktarda alınırsa saç tellerinin kalınlaşmak ve saçın çok daha sağlıklı görünmesini sağlamak mümkündür.

 

Doğal maskeler

Vereceğimiz saç maskelerini düzenli kullandığınızda daha sağlıklı görünen saçlara ulaşabilir, koparak dökülmeleri ve uçlardan kırılmaları engelleyebilir ve hacimlenen saçlarınız sayesinde kalın telli saç görüntüsü yakalayabilirsiniz.

Yumurta: Protein deposu olan yumurta ile saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Saç için yumurta maskesi, saçın uzunluğuna göre 1 ya da 2 tane yumurta iyice karıştırılıp, saçlar ıslakken dipten uca kadar iyice yedirilerek uygulanır. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ve şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Sıcak suyla yumurtayı arındırmak zor olabilir. Yumurta maskesi haftada 2 kere uygulanmalıdır.

Zeytinyağı: Kökten dökülmelerin en büyük nedeni saç derisinin kuruluğudur. Kurumuş saç derisindeki zayıflayan kökler, saç tellerini saç derisinde daha fazla taşıyamaz ve dökülür. Bunu engellemek için haftada 2 kere zeytinyağı ile bakım yapılmalıdır. Saç için zeytinyağı maskesi, zeytinyağının yarım saat saç derisine masaj yapılarak yedirilmesiyle uygulanır. Bir saat bekletilmelidir. Sonra ise şampuanınız ile yıkayabilirsiniz. Daha fazla yararlı olması için geceden sürüp sabaha kadar bekletebilirsiniz.

Hintyağı: E vitamini içeren hintyağı koparak dökülmeleri önlemek, saç derisini nemlendirerek ince telli saçları kalınlaştırmak için kullanılır. Saç için hintyağı maskesi parmak uçlarıyla saç derisine ve uçlarına masaj yoluyla uygulanır. Geniş dişli bir tarak ile saçlar taranıp en az bir saat beklenir. Sonra saçınızı şampuanlayabilirsiniz.

Çemen otu: Saç için çemen otu maskesi saçı besler ve dökülmeleri engeller. Saçın uzunluğuna göre ortalama 3 yemek kaşığı çemen otunu biraz suya atıp 10 dakika bekleyin. Ardından çatalla ezip yoğun bir kıvam almasını sağlayın. Hazırladığınız karışımı saç derisine ve saçlarınıza sürdükten sonra yarım saat bekletin. Sonra ılık su ile şampuanlayabilirsiniz. Haftada bir kere, düzenli kullanımda kepekten kurtulup kalın saç telleri elde edebilirsiniz.

Tarçın ve bal: 1,5 yemek kaşığı balı, 2 çay kaşığı toz tarçına karıştırıp saç derisine ve saçlarınıza uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ve şampuan ile temizleyin.

 

Saç derisi masajı

Saç kökleri, kılcal damarlarla çevrelenen kafa derisi içindedir. Bu damarlarda yetersiz kan akışı olursa saç köklerinin zayıflamasına ve saç dökülmesine neden olur. Kan akışını hızlandırmak için belirli aralıklarla saç derisine masaj yapmak saç köklerini güçlendirir, koparak dökülmeleri engeller. Saç tellerini kalınlaştırmak için masajı, saçınızı şampuanlarken 5-10 dakika yapabilirsiniz.

 

İnce telli saçlar için şampuan seçimi ve yıkama sıklığı

Günlük olarak kullanılan şampuan saçların incelmesine sebep olabilir. Şampuan, saç kremi ve saç şekillendiricileri içeriğindeki kimyasallardan dolayı saçı yıpratır, kurutur ve dökülmeleri arttırır.

Saç tellerini kalınlaştırmak için sülfat içermeyen bir şampuan kullanmalısınız. Çünkü sülfat sert bir temizleyicidir ve saç için gerekli olan yağları da temizler. Saçınız için gereken yağlar olmadan saçlar yıpranır. Bu nedenle doğal temizleyici içeren şampuanlar tercih edebilirsiniz. Saç kremi seçerken de doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Hindistan cevizi yağı, aloe vera ve diğer doğal ürünler içeren saç kremleri kullanabilirsiniz.

Saçlar mümkün olduğunca seyrek aralıklarla yıkanmalıdır. Eğer saçlar her gün yıkanırsa saç derisinde olan doğal yağlar üretilmez. Saçlar haftada en fazla 3 kere yıkanmalıdır.

 

Saç tarama ve saç şekillendirme

Saçların hassas ve yumuşak olduğunu unutmayın. Saç tellerini kalınlaştırmak istiyorsanız kaba hareketlerden uzak durun. Bazı davranışlar kalbiniz gibi saçlarınızı da kırabilir.

Saçlarınızı havluya sarıp saatlerce bekletmek yerine, yumuşak bir havluyla saçlarınızdaki fazla suyu alın.

Fırça yerine geniş dişli tarak kullanmalısınız. Özellikle saçlar ıslakken fırça saçları çekerek lastik gibi uzatır. Daha önce uygun tarak seçimi hakkında makale yayınlamıştık, size uygun saç tarağını oradan seçebilirsiniz.

Çok fazla miktarda kimyasal içeren saç spreyleri ve jeller kullanmayın. Saç kurutma makinesi, maşa ve düzleştiriciler saça zarar verir. Saç tellerini kalınlaştırmak için mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

 

İnce telli saçlar nasıl kesilmeli ve boyanmalı?

Saçların doğal halinde olması en güzelidir. Saç açıcıları ve saç boyaları saçların kurumasına ve dökülmesine neden olur. Kimyasal düzleştiriciler ve perma da oldukça zararlıdır. Daha önce saç düzleştiren muz maskesi hakkında makale yayınlamıştık.

Saç tellerini kalınlaştırmak için saçlar düzenli olarak uçlardan aldırılmalıdır. Böylece yıpranmış, hasarlı saç uçlarından kurtulabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız Daha sağlıklı ve parlak saçlar için en basit öneri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin