Saç yağlanmasına önlemler

Saç yağlanması, yağlı saç
Paylaş
 

Saç yağlanması neden olur, saç yağlanması nasıl önlenir, saç yağlanması için şampuan hangisidir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Saç yağlanması, genellikle yağlı cilt tipine sahip olan insanların başına gelmektedir. Öncelikle şuna bir açıklık getirelim, yağlı saçlardan tümüyle kurtulmak saça yarardan çok zarar verir. Çünkü saç derisinden üretilen yağ, saç tellerine ulaşıp çevresel etkenlere karşı koruma sağlar ve saçı yumuşatır. Uzmanların ise saçlarınızı her gün şampuanlamayın diye belirtmesinin nedeni budur. Saçları sık sık şampuanlamak saç derisini kurutur ve bu yüzden saçları daha da kırılgan hale getirir. Elbette fazla yağlı saçların da çok arzu edilmediği ortadadır. Saç yağlanması için bakım yaparken ve yağlı saçlar için çözüm ararken dikkat edilmesi gereken konu aşırı yağ üretimini engellemek, fakat saçları tümüyle yağsız bırakmamaktır.

 

Saç yağlanması neden olur?

Saç yağlanması nedenleri oldukça basit. Saçlar çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ üreten bezler normalden daha çok yağ üretiyordur. Bu yağ bezleri saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki her gözenekte bulunur. Görevi ise cildin yumuşak olmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Bazı insanların saç derisinde var olan yağ bezeleri diğerlerine oranla daha aktiftir ve daha çok yağ üretir. Ayrıca kalın telli ve kıvırcık saçlar, ince telli düz saçlara nazaran daha çabuk yağlanır. Kıvırcık saçın bir diğer kötü yanı da üretilen yağın saç tellerine eşit miktarda dağılmamasıdır. Yani saç derisinde üretilen yağ, saçın kıvırcık olması nedeniyle diplerde birikerek saç uçlarına ulaşamaz ve bir zaman sonra kuruyan saç uçlarında kırılmalar meydana gelebilir.

Tüm bunlara ek olarak hormon seviyelerinde olan düzensizliklerin saç yağlanmasına neden olduğu bilinmektedir. Hormon seviyelerinin düzensizleştiği ergenlik ve hamilelik dönemlerinde saçın daha hızlı yağlanması doğal görülür. Ayrıca hormon düzensizliğine neden olan adet döneminde ve öncesinde saçınız yağlanabilir. Bu durum herhangi bir sebeple hormon düzensizliği olan erkekler içinde geçerlidir.

Saç yağlanması dökülmeye neden olur mu?

Bilimsel olarak bu durumun dökülmeye neden olduğu kanıtlanmamıştır. Ancak aşırı yağlanma ile saçlarda kalitesizlik olacağı düşünülerek geçici olarak dökülmelere sebep olmaktadır. Elbette ki saç kökü zarar görmeyeceğinden kalıcı dökülmelere neden olmamaktadır. Durum böyle olsa bile biz saç dökülmesi için önlemler almalıyız.

Saç yağlanması nasıl önlenir?

Seçeceğiniz şampuan ve saç kremini özel olarak yağlı saçlar için üretilenler arasından seçim yaparak işe başlayabilirsiniz. Ara ara derinlemesine temizlik sağlayan saç bakım ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu tip ürünleri kullanırken saçın kendisine nazaran, saç derisine dikkat edin. Saç derisine iyice yedirmenizin hemen ardından durulayabilirsiniz.

Nemlendirici bakım kremleri kullanıyor, saç diplerine sürüyorsanız bu durum saç yağlanması yapabilir. Sadece saç uçlarını korumak için bir miktar sürdükten 2-3 dakika sonra durulayabilirsiniz.

Saçın yağlı görünmemesi için ne yapmalı diyorsanız, yağlı saça yıkamadan çözüm olan kuru şampuan ya da pudra kullanabilirsiniz. Kuru şampuanı ya da pudrayı sadece köklere uygulayın ve 1-2 dakika bekledikten sonra bir tarakla tarayın.

Soğuk su ile duş alın, çünkü sıcak su saç derisini kuruttuğundan dolayı vücut buna tepki olarak hemen yağ üretimini artırır ve saçlarınız daha kısa sürede yağlanır. Soğuk suyun adını duyunca bile titriyorsanız, saç yağlanması için en azından ılık suyla duş alın.

Saç spreyi, jöle ve köpük gibi ürünler saç derisine yakın kısımlara sürülmemelidir. Çünkü bu ürünler saçı olduğundan daha fazla yağlı göstererek kısa sürede saç yağlanması yapar.

Saçın yağlanmaması için gün içerisinde olabildiğince saçlarınızla oynamayın ve az fırça kullanmaya çalışın.

Haftada 1 kere saçlarınızda ve saç derinizde olan ölü cilt hücrelerinden ve diğer saç ürünü artıklarından kurtulmak için sirkeli su kullanabilirsiniz. Saçlarınızı şampuanlayıp yıkadıktan sonra 1 ölçek sirkeyle 5 ölçek suyu karıştırın ve saçlarınızı bu su ile durulayın. Duştan çıktıktan sonra fazla suyu havlu yardımıyla alın ve saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın. Saçlar kurumaya başlayana dek sirke kokabilir fakat kuruduktan sonra koku geçecektir.

Saç yağlanması için şampuan seçimi nasıl olmalıdır?

Saçta yağlanmanın çözümü için, özellikle de yağlı saçlar için en iyi şampuanların içeriğinde bulunan Climbazol maddesi içerenleri kullanmanızı öneririz. Çünkü Climbazol içeren şampuanlar aynı zamanda da saç kalitesini artırmaya yarayan maddeler içermesi nedeniyle kullanıma oldukça uygundur.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Mükemmel saçlara sahip kadınların sırları adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin