Şampuanlardaki zararlı maddeler

Şampuanlardaki zararlı maddeler
Paylaş
 

Şampuanlardaki zararlı maddeler nelerdir? şampuanın içindekiler, şampuanlardaki tehlike, saça zararlı kimyasallar, şampuanın zararları nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Şampuanlardaki zararlı maddeler, son zamanlarda şampuanların ürkütücü, sağlığımıza zararlı kimyasallar içerdiğinin altı çizildiğinden dolayı merak konusudur. Peki, neymiş bu şampuanlardaki tehlikeli hem sağlığa, hem de saça zararlı kimyasallar öğrenelim.

 

Şampuanlardaki zararlı maddeler

Şampuanlar farklı kimyasallar içerebilirler, fakat aşağıda yer alan kimyasallar marketlerde bulunan tüm şampuanlarda yer alan kimyasallardır. İçerilerinde sağlığa zararsız madde olanları da var biz sadece sağlığa zararlı olanları inceledik.

Sodium Laureth Sulfate ( SLES) :  Sülfaktan. Petrolden oluşturulan sentetik bir kimyasal. Deterjan etkisi göstermesi  ve köpürmesi için temizlik ürünlerine koyuluyor. Vücuda teması halinde 1-2 dakika içinde emilerek kana ve organlarımıza karışır. Saç derisini çok kurutabilir. Beyin ve sinir sistemimizi etkileyebilir. Üreme ve endokrin sistemimizi de bozabilir. Karsinojendir.

Sodium Lauryl Sulfate ( SLS) :  Anyonik sürfaktan. Emilgatör, deterjan ve köpürmenin etkisini arttırmak için kullanılır.Vücuda teması halinde 1-2 dakika içinde emilerek kana ve iç organlarımıza karışır. Bu, şampuanlardaki zararlı maddeler saç derisini çok kurutarak ve saç köklerine zarar vererek saç dökülmesine neden olabilir. İç organlarda birikmeye yol açıp iltihaplanmaya yol açabilir. Çocuklarda göz gelişimini engeller. Karsinojendir.

Cocamidopropyl Betain : Hindistan cevizi yağından elde ediliyor. Şampuan köpüğünü ve yoğunluğunu arttırmak için kullanılır. Deri iltihabına, saç derisinde kuruluğa ve irritasyona yol açıyor.

Sodium Xylene Sulfonate: Kişisel bakım ürünlerine eklenen bir kimyasal katkıdır. Diğer katkı maddelerinin suda çözünmelerini arttırmak için koyulmaktadır. Üreme sistemini etkiler. Bu, şampuanlardaki zararlı maddeler zehirlidir. Doğal çevreye oldukça zararlıdır.

Parfum : Sülfaktanlar ve diğer katkı maddelerinin kötü kokularını perdelemek için kullanılır. Gizlediklerinden daha fazla soruna yol açarlar. Ortadan kaldırdıkları sorundan daha fazla soruna (alerjik tepkiler, baş ağrısı, astım atakları vb.) yol açabiliyor.

Cocomide MEA: Şampuanlarda köpüğün fazla ve kalıcı olmasını sağlayan bu maddeler, dietanolamin (DEA), trietanolamin (TEA), monoetanolamin (MEA) özellikle SLS ve diğer sülfatlı hammaddelerle birleşiminde, vücuda teması halinde bile zarar verebilecek olan “nitrozoamin”leri oluştururlar. Bu maddelerin laboratuvar hayvanlarında yapılan çalışmalarda beyin hasarına neden olduğu tespit edilmiştir. İnsana zarar verdikten sonra atık sularla nehirlere, göllere katılıp o bölgedeki canlıları tehdit ediyorlar.

Sodium Benzoate ( E211) : Bir kimyasal koruyucudur. Hücrelerin “güç istasyonu” olarak adlandırılan mitokondrilerinde D.N.A  hasarına yol açtığı belirlendi.
Tetrasodium  EDTA : Ağır metallerdeki izleri ve kirleri temizlemek için kullanılır. EDTA biyolojik olarak kolayca ayrışmaz bu yüzden ortama girdiğinde zehirli ağır metalleri çözümekte ve onların besin zincirine girmesine neden olmaktadır. Ağır metaller insan sağlığına zararlıdır ve psikolojik, davranışsal ve bilişsel sistemleri olumsuz olarak etkiler. Bu, şampuanlardaki zararlı maddeler gözde ve deride tahrişe neden olur.

PEG-60 : Hidrojenize castor yağı olarak bilinmektedir. Nem değerini arttırıp azaltan sıvı ve katı yağları çözmek için kullanılan bir petrol ürünüdür. Cildin yaşlı görünümünü arttırır ve cildi bakterilere karşı daha savunmasız hale sokar.

Butylphenyl Methylpropional
 : Lilial adıyla da tanınan sentetik parfüm maddesidir. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bu, şampuanlardaki zararlı maddeler endokrin sistemine zarar verebilir. Biyo birikimlidir.

Hexyl Cinnamal: Bir çeşit parfüm maddesidir. Papatya yağında bulunduğu gibi, sentetik de üretilmektedir. Alerjik tepkilerle ilişkilendirilmiştir.

Benzyl Salicylate: Bir çeşit parfüm maddesidir. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Endokrin ve bağışıklık sistemine zarar verebilir.

İçinde zararlı madde olmaya şampuanlar

Şampuanlardaki zararlı maddelerden korunmak için organik şampuan kullanabilirsiniz. Fakat uyarmakta fayda var, organik şampuanlar genelde çok köpürmez. Çünkü şampuanlardaki zararlı maddeler gibi fazla köpük oluşumunu sağlayan kimyasallar içermezler. Yani bir şampuanın çok köpürmesi onun iyi olduğunu göstermez!

İçinde zararlı madde olmayan şampuanlar nasıl anlaşılır? 

Evet, bazı firmalar şampuanlardaki zararlı maddelerden kaçınıp organik şampuan üretiyorlar. Peki, şampuanlardaki zararlı maddeleri kullanmayan bu firmalar hangi firmalar? Ambalajlarındaki ”organik” ya da ”doğal” kelimelerine inanmamak gerekiyor. Çünkü bu kelimeler çoğu kez reklamdan öteye gitmiyor. Bir şampuanın organik olup olmadığını anlamak için kesinlikle ”içindekiler” bölümünü incelememiz gerekiyor.

Yukarıdaki şampuanlardaki zararlı maddelere ek o kadar çok kimyasal madde var ki, bunların hepsini bilmeniz imkansız. Bu yüzden alacağınız ürünün içindekiler bölümünde yer alan maddeleri not ederek, bu maddelerin ne olduğu ve neden kullanıldığı konusunda internet’te ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca organik ürün üreten firmaları araştırıp, kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz.

Fakat organik şampuan konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Şampuanlardaki zararlı maddelerden kaçıp, organik ürün kullanacağım diye, hiçbir güvenilirliği olmayan firmaların ürünlerini almayın.

Şampuanlardaki zararlı maddelerden korunmak için başka ne yapılabilir?

Biraz garip gelecek ama birçok kişi sadece suyla yıkamanın saça iyi geldiğini söylüyor.

Peki, saçlarımızı şampuanlamadan nasıl temizleyeceğiz? Saçlarınızın ilk zamanlar çok yağlanması muhtemel; ama unutmayın, bunun sebebi yağ dengesini bozan şampuanlardaki zararlı maddeler. Şampuan karşıtları, ilk 4 haftayı geçirdikten sonra rahatlayacağınızı söylüyor. Bu süre bazı saç tiplerinde 6 haftaya kadar uzayabilirmiş. No-poo akımı takipçileri, bu sürenin sonunda saçlarının hiç olmadığı kadar hoş kokulu, yumuşak ve sağlıklı olduğunu söylüyor.

Kadın bakış olarak sizin için hazırladığımız Saçla ilgili doğru bilinen yanlışlar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin