Sarı dişlerin beyazlatılması için çareler

Sarı dişlerin beyazlatılması için çareler
Paylaş
 

Sarı dişler nasıl beyazlar, dişleri beyazlatmak için ne yapmalı, karbonat diş beyazlatır mı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Sarı diş, dönemsel olarak ya da doğuştan hepimizin yaşadığı bir problemdir. Diş sararması birbirinden farklı pek çok sebeple sararabilir. Bu sebeplerin altında ağız ve diş bakımının eksik yapılmasını vardır. Diş sarılığı önemsiz gözükse de günlük hayatı çok etkileyen bir problemdir. Bir insanla konuşurken en fazla dikkat edilen yer dudak ve dişlerdir. Bazen ruj kullanmak istemezsiniz, hele ki kırmızı ruj. Sarı diş kırmızı ruj ikilisi sizi hayattan soğutur. Kimse gülümsemesini sarı dişlerle gölgelemek istemez. Bu sorun, uzun vadede özgüven eksikliğine ve asosyalleşmeye kadar gidebilir.

 

Dişler neden sararır?

Kahve, çay, sigara ve alkol içeren içecekler diş sarılığının başlıca sebepleridir. Bunlar kullanıldıktan sonra ağız temizliği yapılırsa, sararma biraz daha azaltılabilir.

Dişler düzenli bir şekilde ve ağız temizliğinin olması gerektiği gibi yapılmaması sonucu, dişlerde besin artıklarının birikmesi pek çok ağız hastalığı ile beraber dişlerin sararmasına neden olur.

Özellikle ağızdan vücuda alınan kimi ilaçlar(özellikle antibiyotikler), dişlerde sararmaya neden olabilir. Kullandığınız ilacın prospektüsünden, dişlerde sararmaya neden olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kanser tedavisi gören insanlarda ve gebelik geçiren kadınlarda da sarı dişler görülebilir. Fakat tedavi sonunda ya da gebelik bittikten sonra kolayca tedavi edilebilir.

Yaşlılık da sarı dişlere neden olur ve maalesef yaşlılıktan oluşan diş sararmasının tedavisi yoktur.

 

Sarı dişler nasıl beyazlar?

Kahve, çay, sigara ve alkol içeren içecekleri az kullanmalı, hatta mümkünse tamamen kesmelisiniz.

Dişlerinizi düzenli fırçalamalı, bunun için her yerde satılan bazı özel diş fırçası ve macunları kullanmalısınız. Dikkat etmeniz gereken dişleri doğru bir şekilde fırçalamaktır.

Sarı dişleri beyazlatmak için vereceğimiz tarifleri evde uygulayabilirsiniz.

 

Diş beyazlatma evde nasıl yapılır?

 1. Diş beyazlatmak için fesleğen:  Fesleğen sarı diş kemiğini beyazlatmak için kullanılan etkili bir bitkidir. Hem de diğer ağız ve diş sağlığı problemlerine de fayda sağlar. Diş yapısını ve diş minesini korumayı sağlar. Fesleğen yapraklarını güneşte kurutun. Ardından edip, toz haline getirin. Hazırladığınız tozu diş macununuz ile karıştırıp, her gün kullanın.
 2. Diş beyazlatmak için tuz: Kemik rengi sarı olan diş nasıl beyazlar diyorsanız tuz oldukça etkilidir. Biraz tuz alıp dişlerinizi ovalayın. Bu şekilde hem dişlerinizi temizler, hem de beyazlamasını sağlarsınız. Fakat çok fazla baskı uygulamayın. Tuz diş minesini çizebilir. Diş macununuza biraz tuz ekleyip de uygulama yapabilirsiniz. Dişlerinizi düzenli olarak fırçaladığınızda, beyazlar.
 1. Diş beyazlatmak için portakal kabuğu: Portakal kabuğu, ağız kokusuna ve diş sararmasına harika bir çözümdür. Bir miktar portakal kabuğu ile dişlerinizi her akşam yatmadan önce ovalayın. Portakal kabuğu kalsiyum ve C vitamini içeriğinden dolayı ağız içindeki mikropları öldürmeyi sağlar. Ayrıca nefes tazeleme özelliğe de vardır. Portakal kabuğu tozunu diş macununuza karıştırabilirsiniz. Düzenli olarak dişlerinizi fırçaladığınızda sarı dişler beyazlar.
 1. Diş beyazlatmak için havuç: Havuç lif içeriği ile sarı dişleri beyazlatır. Diş minesinde biriken sarı plak tabakasını temizler. Göz sağlığına yararlı olan havuç, ağız sağlığı için de oldukça yararlıdır.
 2. Diş beyazlatmak için neem yaprakları: Neem yaprakları sarı dişleri beyazlatarak ağız sağlığı için kullanılabilir. Evde dişleri beyazlatma yöntemlerinden en etkili olanıdır. Neem yaprakları hem dişleri beyazlatır, hem de kötü nefes kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Dil temizliğinde de kullanılır. Neem yaprakları ile dişlerinizi ovalayın. Gün içinde 1-2 kere neem yaprağı çiğneyin, ancak yutmayın. Biraz neem yağını diş macununuza ekleyebilirsiniz.
 1. Diş beyazlatmak için karbonat: Diş beyazlatma karbonat ile yapılabilir. Ağız boşluğunda bulunan asitlerin nötralize edilmesine yarar sağlar. Biraz karbonat ile dişlerinizi ovalayın. Fakat çok sert bir şekilde uygulamayın. Diş minesine zarar verebilirsiniz. Karbonat ile tuzu karıştırıp da uygulayabilirsiniz. Karbonatı diş macununuza da ekleyebilirsiniz.
 1. Diş beyazlatmak için limon: Limon asidik olduğundan dişleri temizler. Limon doğal bir beyazlatıcıdır. Limon suyuyla dişlerinizi ovalayın. Eşit miktarda su ve limon suyunu karıştırıp, bu karışımı her yemekten sonra gargara olarak da uygulayabilirsiniz. Bu karışım ile kötü ağız kokusunu da giderebilirsiniz.
 1. Diş beyazlatmak için çilek: Malik asit içeriği ile sarı dişleri beyazlatır. Çileği ezip püre haline getirin. Dişlerinizi hazırladığınız püre ile ovalayın. Biraz karbonat da karıştırıp uygulayabilirsiniz.
 1. Diş beyazlatmak için muz kabuğu: Sarı diş beyazlatmanın yollarından en çok tercih edilenlerdendir. Çünkü mükemmel bir beyazlatıcıdır. Muz kabuğu ile dişlerinizi ovalayın. Hemen hemen 15 dakika bekleyip, ağzınızı çalkalayın. Muz kabuğunu rendeleyip diş macununuza ekleyebilirsiniz.
 1. Diş beyazlatmak için elma sirkesi: Düzenli kullanımda sarı dişler beyazlar. Bir kase elma suyuna bir çay kaşığı sızma zeytinyağını ve bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın. Hazırladığınız karışıma diş fırçasını daldırıp, dişlerinizi fırçalayın.

Diş minesi sarı olanlar, eğer doğuştan sarı dişlere sahipseniz ve bu sizi çok rahatsız ediyorsa, bir uzmana başvurmalısınız.

Sizin için hazırladığımız Ağız kokusunu yok edin adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin