Selülite iyi gelen yiyecekler

Selülite iyi gelen yiyeceler
Paylaş
 

Selülite iyi gelen yiyecekler, selülite iyi gelen şeyler nelerdir, selülite ne iyi gelir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Selülite iyi gelen yiyecekler, selülit yani cilt altındaki yumru yumru yağ birikintileri, hemen her kadında olduğundan oldukça dikkat edilen bir konudur.

Bilimsel araştırmalar ve istatistikler on kadından dokuzunda selülit olduğunu gösteriyor. Biz her ne kadar kiloları suçlasak da, aslında selülitin esas sorumlusu genler olarak kabul ediliyor.

Genlerin yanında vücudumuzdaki hormonlar ve toksinler de selülit oluşumunu tetikleyen diğer faktörler.

Selüliti tamamen yok etmeye uğraşmaktansa, görüntünün kötüleşmesini ve vücutta selülitin artmasını engellemeye çalışmak daha mantıklı görünüyor. Çünkü selüliti sıfırlamak oldukça zordur.

Bunun için cerrahi müdahaleler, pahalı kozmetikler değil, sağlıklı beslenme en iyi çözüm olarak gösteriliyor.

Selülite iyi gelen yiyeceklerin selülit oluşumunu daha yavaşlattığı ve cildi sıkılaştırarak selülitli görünümü hafifletebileceği gözlemlenmiştir.

Şimdi selülite ne iyi gelir, selülite iyi gelen yiyecekler nelerdir ve doğru beslenme alışkanlıkları nelerdir yakından inceleyelim.

Selülite iyi gelen yiyecekler

Selülite iyi gelen yiyecekler, brokoli:

Besin değerleri incelendiğinde açık ara pek çok sebzeyi geride bırakan brokoli hem sağlık, hem de güzellik için destekleyici pek çok vitamin ve mineral barındırır.

Ancak diğer yiyecekleri geride bırakan esas özelliği ise içerisindeki alfa lipoik asittir. Alfa lipoik kollajen liflerinin katılaşmasını engeller. Bu da selüliti önlemek adına önemli bir yoldur çünkü cilde canlılığını veren kollajen lifleri katılaştıkça, deri altında selülit görünümüne neden olurlar.

Haftada 3-4 kere haşlanmış brokoli tüketmeniz sağlığınız ve güzelliğiniz için yararlı olacaktır.

Selülite iyi gelen yiyecekler, domates:

Domatese kırmızı renk veren ve özellikle kadınlar için mükemmel bir antioksidan olarak kabul edilen likopen maddesi kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcıdır. Likopen içeren diğer meyveler kayısı, karpuz ve pembe greyfurt da yine hem sağlık hem de güzellik açısından beslenme programına eklenebilir.

Ayrıca C ve E vitaminleri bakımından da son derece zengin olan domates, tüm bu maddeleriyle cildin sıkılığını korumasına ve kolajen üretimine destek olur.

Selülite iyi gelen yiyecekler, elma şırası sirkesi:

Eğer hızlı bir vücut detoksu yapmak istiyorsanız yiyeceklerize elma şırası sirkesi eklemeye başlayabilirsiniz.

Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin arınmasına yardımcı olan bu sirke aynı zamanda kalça ve karın bölgesindeki su tutulmasına da iyi gelecektir. Bütün bu olumlu etkiler tabii selülitli görünümün azalması anlamına da gelir.

Selülite iyi gelen yiyecekler, kişniş:

Maydanoza benzeyen ve maydanozdan daha sert bir tadı ve kokusu olan kişniş, salatalarınıza ekleyebileceğiniz lezzetli bir bitkidir.

Kişnişin selülit karşıtı yiyeceklerden olmasının ana nedenine gelince ilk olarak bedendeki yağ hücrelerine değinmemiz gerekir. Yağ hücrelerinin dağılmasının nedeni vücuttaki ağır metaller ve toksinlerdir. Kişniş bu zararlı maddeleri bir arada tutup vücuttan atılmalarını sağlar.

Ne kadar diyet yaparsanız yapın eğer vücudunuzdaki toksinlerden arınmazsanız, yağ hücreleri vücutta yayılmaya devam eder.

Selülite iyi gelen yiyecekler, kuşkonmaz:

Kuşkonmazın mucizevi iltihap giderici özellikleri vücutta gaz nedeniyle oluşan şişkinliği önler. Üstelik kalorisi düşük bir gıda olduğu için de gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Kan dolaşımını da hızlandıran bu sebze selülitin baş nedeni olan toksinlerden vücudu arındırmaya yardımcı olur.

Selülite iyi gelen yiyecekler, muz:

Muz iyi bir enerji kaynağıdır ve ayrıca cilde iyi geldiği bilinen çinko gibi mineraller içerir.

Muzun içerdiği potasyum, kan dolaşımını da hızlandırır ve bu nedenle selülite iyi gelen yiyecekler arasına girer.

Egzersize başlamadan önce bir muz tüketebilir ya da sabahları meyve salatanıza bir adet doğrayarak bu meyveden faydalanabilirsiniz.

Selülite iyi gelen yiyecekler, salatalık:

Hangi yaşta ya da hangi ölçülerde olursanız olun, vücudun su tutması selülit oluşumunu destekleyebilir. Bu durumda salatalık gibi idrar söktürücü yiyecekler hem fazla suyu atmanızı hem de vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayabilir.

Kereviz, soğan ve kuşkonmaz da idrar söktürücü özelliğinden faydalanabileceğiniz diğer sebzelere örnek verilebilir.

Selülite iyi gelen yiyecekler, sarımsak:

Pek çok yönden faydalı olan sarımsak artık beslenme uzmanları tarafından da doğal bir antibiyotik olarak kabul ediliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kolesterolü düşüren sarımsak ayrıca kan dolaşımı adına olumlu etkisiyle vücudumuzdaki baş selülit kaynağını, yani zararlı maddeleri uzaklaştırmamızı da yardımcı oluyor.

Selülite iyi gelen yiyecekler, su:

Vücudunuzun su tutması ve ödeme neden olması asla su içmenizle alakalı bir durum değildir. Bu yüzden asla su içmeyi ihmal etmemeli ve günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz. Su hem vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmanız için doğal bir detoks yöntemidir, hem de cildinizin sağlığı için önemlidir.

Selülite iyi gelen yiyecekler, tam tahıllar:

Tam tahıllı makarna, esmer pirinç ya da diğer tam tahıllı yiyecekler uzun zaman tok tutan enerji kaynaklarıdır. Böylece size selülit olarak geri dönecek tuzlu, şekerli, yağlı abur cubur ihtiyacını engelleyebilirler.

Ayrıca antioksidan özellikleri ile vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar ve bu sayede selülit savaşında önemli bir yardımcı olarak öne çıkarlar.

Selülite iyi gelen yiyecekler, turunçgil meyveleri:

Portakal, limon ve greyfurt benzeri tüm turunçgiller selülitle savaşta yardım sağlayabilecek meyvelerdir. Vücudumuza biriken yağ hücreleri, cildin kollajen lifleri denilen tabakayı zorlayarak cildin yüzeyine yaklaşır ve selülit görünümü meydana çıkar. İşte turunçgiller, içerdikleri bol C vitamini sayesinde kollajen liflerini güçlendirir ve bu ağın yağ nedeniyle çukurlaşmasını zorlaştırır.

Ayrıca kan dolaşımını da hızlandırırlar. Ancak şeker ve su bileşimi olan bu meyveleri eğer ağır bir öğün ardından tüketirseniz, sindirimi yavaşlatıp gaz oluşturabilirler ki bunun anlamı vücutta zararlı toksinlerin çoğalması ve selülit demektir.

Selülite iyi gelen yiyecekler, yağlı balıklar:

Peynir, sosis ya da diğer benzeri şarküteri gıdalarında kullanılan işlenmiş yağlar, selüliti önlemek isteyenlerin kesinlikle uzak durması gereken şeylerdir. Öte yandan örneğin somon balığı gibi yağlı balıkların içerdiği iyi yağlar, vücudun yağı parçalamasını kolaylaştıran yağ asitleri içerirler. Selüliti oluşturan yağlar da buna dahildir.

Selülite iyi gelen yiyecekler, yeşil çay:

Metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ emilimini önlediği bilinen yeşil çay ne zamandır forma girmek ya da sağlığını korumak isteyenlerin en iyi içecekleri arasında.

Şimdilerde yeşil çay selülitin neden olduğu portakal kabuğu görünümüne iyi gelen içeceklerden biri olarak görülüyor. İçerdiği kafein ve teobromin maddeleri, vücutta depolanmış olan yağın açılmasına yardımcı oluyor.

 

Sağlıklı olduğu ve selülite iyi gelen yiyecekleri tüketmeye özen gösterirken şeker ve  tuzdan da uzak durmanız önemlidir. Şeker yağ hücrelerinin büyümesine, tuz ise vücudun su tutmasına sebep olur. Her iki durum da selülitin oluşması ya da kötüleşmesi anlamına gelir.

Ayrıca bol kalorili ve yağlı yiyecekleri tüketmeye devam ederseniz, arada bir yukarıdaki listeden bir iki sebze ya da meyve tüketmek beklediğiniz etkiyi oluşturmaz.

Lifli besinlere, taze meyve sebzelere öğünlerinizde yer verin. Hazır gıdalardan, işlenmiş besinlerden uzak durmaya çalışın.

Beslenmenize ve yaşam biçiminize dikkat ederek selülitli görünümü azaltabilirsiniz, fakat şu an için selülit problemini kökten çözmenin mümkün olmadığını bilmelisiniz.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Kışın kilo almamak için bunları yapın adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin