Siyah nokta sorununa çözüm

Siyah nokta sorununa çözüm
Paylaş
 

Siyah nokta nasıl geçer, siyah nokta maskeleri nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Siyah nokta ve sivilceler ciltte hava kirliliği veya makyaj kalıntıları nedeniyle oluşabilir. Fakat kadınlar olarak pürüzsüz bir cildimiz olmasını isteriz. Bu dileğimizi yerine getirebilmek için ilk olarak cilt temizliğine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yüz kısmımızda çene, alın bölgesinde ve genellikle de burun yüzeyinde siyah nokta oluşumuna rastlanır. Peki, burundaki siyah nokta temizleme yöntemleri nelerdir? Öğrenelim.

 

Siyah nokta nasıl temizlenir?

Cilt temizliği unutulmamalıdır

Cilt temizliği konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Günlük olarak temizleme ürünleriyle ya da tamamen doğal bir yöntem olan gülsuyuyla cilt temizlenmelidir. Cilt gözeneklerinin tıkanmaması için günlük olarak temizleme işlemi yapılmalıdır.

Peeling yapılmalıdır

Burun üzerinde oluşan siyah noktalar için, yüze peeling yapılırken burun üzerine daha fazla yoğunlaşılmalıdır. Ufak dairesel hareketlerle fazla baskı uygulamamak şartıyla parmak ucu burun üzerinde gezdirilmelidir.

Siyah nokta bandı kullanılabilir

Uygulaması oldukça kolay ve ucuz olan bu bantlar kullanılabilir. Artık her eczanede kolayca bulunabiliyor.

Sağlıklı beslenilmelidir

Beslenmeye özen göstermek bu oluşumu en aza indirir. Bol su içmek cilt sağlığı ve cilt bakımı için oldukça önemlidir. Yağlı ve şekerli gıdalar tüketmemek, hem siyah nokta oluşmasından korur hem de sivilce gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz

Cilt bakımı için doğal yöntemlerden yana olanlar yüzünü temizlemek için elma sirkesi kullanabilir. Yarım çay bardağı suya, yarım çay bardağı elma sirkesi karıştırın. Bu karışımı pamuğa dökün ve yüzünüzü temizleyin. Birkaç dakika beklemenizin ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Elma sirkesi antiseptik olduğundan dolayı sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemeye de yardımcı olacaktır.

Eller sürekli yıkanmalıdır

Gün içerisinde eller kirlenmektedir. Bu sebepten dolayı eli yüze sürmemeye dikkat edilmelidir. Kirli eller cildi de kirletir ve yine siyah nokta oluşumuna neden olur.

Özel temizleme aparatıyla temizlenebilir

Bir de siyah nokta sıkma konusu var tabi. Bunun için aparatlar mevcut tırnakla yapmayın çünkü iz kalabilir.

 

Burundaki siyah noktalar için maske (peeling) tarifi

Vereceğimiz peeling tarif oldukça etkilidir. Ayrıca zahmetsiz ve ekonomiktir.

Gereken malzemeler

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı toz şeker

Hazırlanışı ve uygulanışı

1 tatlı kaşığı bala bir tatlı kaşığı toz şeker ekleyip, iyice karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize bu maskeyi masaj yoluyla uygulayın. En az yarım saat bekletin. Bu süre içinde burun yüzeyine masaj yapmaya devam edin. Şeker taneleri gözeneklerde biriken kiri temizlemeye yardımcı olur.

Burunda oluşan siyah noktaların nasıl temizleneceği ile ilgili bilgileri Kadinbakis olarak sizlerle paylaşmaya çalıştık. Umarız işinize yarar, herkese bakımlı, kusursuz bir cilt ve hayat dileriz.

Sizin için hazırladığımız Vücuttaki sivilceler için basit kurallar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin