Soğan suyu mucizesiyle tanışın

Soğan suyu mucizesiyle tanışın
Paylaş
 

Soğan suyu nasıl yapılır, soğan kürü ile zayıflama nasıl olur, soğan kürü faydaları nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Soğan suyu, son zamanlarda genellikle Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından sık olarak tavsiye edilmektedir. Soğan kürü hamile kalma, polikistik over, iyi huylu prostat genişlemesi, miyom, menopoz ve kıl dönmesi gibi durumlarda tedavi niyetiyle tercih edilen doğal bir kürdür.

Soğanın daha fazla tüketildiği ülkelerde, kanser hastalığına çok daha az olarak rastlandığı tespit edilmiştir. Genellikle herkesin evinde bulunan soğan ile pratik ve ekonomik olarak hazırlayabileceğiniz bu kür, 15 gün boyunca düzenli bir şekilde kullanıldığında derdinize derman olabilmektedir.

Çoğumuzun evinde bir çok yemek çeşitinde kullandığımız sebze olmanın dışında, içerdiği A, B ve C vitamini, iyot, silis, fosfor, kükürt gibi maddeler, antibiyotik görevi olan içerikler ve sindirimi kolaylaştıran fermentlere sahip olan şifa dolu bir sebzedir.

 

Soğan suyunun faydaları

1) Sinüzit hastalığının ilerlemesine önlem olarak, migrene çevirmesine engel olur.

2) Dolaşım sistemini düzenleyen içeriğe sahiptir.

3) Kıl dönmesi rahatsızlığına bire birdir.

4) Vajinal akıntılarda kullanılabilir.

5) Menopoz’un olumsuz etkilerini en aza indirmek için içilebilir.

6) Adet gecikmesi olan kadınların bu sıkıntısını geçirmek ve zamanında adet olmasını sağlamak için kullanılır. Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu kürün adet döneminde de kullanılabileceğini, fakat daha etkili olması için adet bitiminden en erken 7 gün sonra kullanılmasının uygun olduğunu belirtmektedir.

7) Özellikle soğan suyu sivilce ve yüzde sık sık çıkan iltihaplı akneler için çok faydalıdır. 20 gün uygulayabileceğiniz kürü, 1 hafta dinlenerek bir kez daha uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca, soğan suyundan bir kaşık kadar pamuğun üzerini ıslatıp gece uyumadan önce yüzünüze sürebilirsiniz.

8) Soğan suyu yerine besini çiğ bir şekilde tüketmek, yemek ardında kanda bulunan total gliserit miktarını düşürür.

9) Kadınlarda olan çikolata kisti ve miyom oluşmasına karşı olarak tedavi etme özelliği bulunur.

10) İçinde barındırdığı sulfosid sayesinde antibiyotik özelliği taşıma niteliğindedir.

11) Soğan suyu ile zayıflama konusunda ise vücutta var olan yağlanmayı azaltacağından, kilo kaybına da yardımcı olur. Faydasını görebilmek için, günde 2 defa en az 1 ay uygulamak gerekmektedir. Fakat hamile ve emziren annelere önerilmemektedir.

12) Bağışıklık sistemini güçlendirerek haftalıklara karşı direnç sağlar.

13)Prostatta ortaya çıkan iltihapları giderme etkisi nedeniyle, bu rahatsızlıktan meydana gelen ağrıların dinmesine yardımcı olur.

14) Günümüz şartlarında hepimizin baş belası stresi giderir.

15) Balgam söktürücü etkiye sahiptir.

16) Hamile kalmak isteyenler düzenli olarak 21 gün kadar soğan kürünü kullanıp ardından kuru incir kürünü uygularsa hamile kalabilmektedir. Yapılan incelemelere göre düzenli kullanan kadınların %60’ı hamile kaldı. İlk ay etkisi görülmezse, 7 gün mola verip yeniden başlanmalıdır.

17) Polikistik over sendromu için tedavi edici olarak kullanılabilir.

18) İçerisinde bulunan sülfür sayesinde soğan suyu saç uzamasını sağlar. Ayrıca saç dökülmesini önler, yeni saç çıkarır, beyaz oluşumunu engeller, egzama ve mantar gibi saç derisi rahatsızlıklarını tedavi etme özelliği bulunur.

 

Soğan suyu kürü nasıl yapılır?

Kürü hazırlamak için gereken malzemeler

1 adet açık kahverengi, kırmızı, mor ya da beyaz kabuklu kuru soğan

2 su bardağı klorsuz su

Kürün hazırlanması

Soğan suyu için tercih edilmesi gereken tür yemeklerde kullanılan kuru olanıdır. Kök ve kabuk kısmıyla beraber kullanılması gerekmektedir, bu nedenle yıkayıp sirkeli suyun içinde bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Sirkeli su ile dezenfekte olması sağlanır. Öncelikle 2 su bardağı klorsuz suyu tencereye koyup, ocakta belirli bir süre kaynamaya bırakın. Kaynamasının ardından kuru soğanı dört parçaya ayırarak suyun içine ilave edin. Yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın, sonrasında ise biraz soğumasını beklerseniz kür şifa vermeye hazır hale gelecektir.

 

Soğan suyu için dikkat edilmesi gerekenler

Hazırlanan kürde kullanılan kuru soğanın taze olmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Her gün mutlaka taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

Kür ılık olarak tüketilmelidir.

Hazırlanan kürü öğlen ve akşam yemeklerden en 15 dakika kadar önce tüketilmelidir.

Tadını sevmeyenler mutlaka olacaktır. Limon, bal ve şekerle tatlandırılabilir.

Soğan kürünün ağız kokusuna neden olacağı açıktır, bu sebepten dolayı kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekir.

Uzmanların bildirmiş olduğu açıklamaya göre soğan kürün bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Soğan suyu etkisini kısa bir sürede göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan zencefil çayı ile kilolarınızdan kurtulun makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin