Soğuk havalarda cilt bakımını unutmayın

Soğuk havalarda cilt bakımını unutmayın
Paylaş
 

Soğuk havalarda cilt bakımı gerekli midir, soğuk havalarda cilt bakımı nasıl olmalıdır, soğuk havanın cilt üzerindeki etkileri nelerdir? Makaleden öğrenebilirsiniz.

 

Soğuk havalarda cilt bakımı, sıcak havalarda olduğundan daha önemlidir. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber soğuk havanın olumsuz etkilerini dışarıda gördüğümüz kadar cildimizde de görürüz. Soğuk havayla birlikte, düşük nem oranı ve rüzgar cilt kuruluğuna neden olup zarar verici olabilirler. Vücudumuzda çeşitli değişikliklere sebep olan soğuk havada, cildimiz oldukça savunmasızdır ve hızlı yaşlanma belirtileri meydana gelebilir. Bazı evlerde bulunan merkezi ısıtma sistemi de cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Soğuk havalarda cilt, kendi nemini salgılayıp bu açığı doldurmaya çalışır. Soğuk havalarda cilt bakımı, ekstra cilt kuruluğu göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Böylece kış ayları nemli ve daha sağlıklı bir cilt ile sonlandırılabilir.

 

Soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Soğuk havalarda cilt bakımı için sağlıklı beslenen

Mineral ve vitaminler cildi rahatlatıp, deride pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Bu oluşumun sebebi deri altı dokusuna gerekli olan nemin sağlanmasıdır. A,C ve E vitaminleri ile havuç, kayısı ve domateste bulunan beta karoteni çok tüketilmesi gereken besinlerdendir. Bu vitaminlerin antioksidan değerleri oldukça fazladır ve olumsuz hava şartlarında cildin maruz kaldığı zararlarla savaşıp, cilt hasarlarını giderirler. Ayrıca her zamankinden daha fazla sebze ve meyve tüketmek gereklidir.

Soğuk havalarda cilt bakımı için çok sıcak su kullanmayın

Kış aylarında sıcak bir banyo kadar rahatlatıcı çok az şey var belki, ama ne kadar sıcak su kullanırsanız cildiniz o kadar kurur. Sıcak su, ılık veya soğuk suya göre cilt yağını çok çabuk emer ve mat bir cilt oluşur. Sıcak suyla yıkanan saçlar kırılır, kurur ve matlaşır. Bu nedenle soğuk havalarda cilt bakımı için banyoda çok kalmayın ve ılık suyla yıkanın. Banyo yaparken cildi çok fazla zorlamayarak peeling yapılırsa, kaşıntı yapan kur cilt tabakası yok edilebilir. Fakat banyodan sonra hemen nem tutucu bir yağ, ya da krem ile bütün cildi nemlendirmek gerektiğini unutmayın.

Soğuk havalarda cilt bakımı için ıslak cilt ve saç ile dışarı çıkmayın

Islak saçlarla dışarı çıkmak ne kadar zararlı hepimiz biliyoruz. Islak cilt ise soğuk hava ile buluştuğunda hücre arası su kaybına neden olur ve kurur. Soğuk hava damarların büzüşmesine sebep olarak cildin sağlıklı beslenmesine engel olur. Böylece soluk, kuru ve mat bir cilt meydana gelir. Tüm bunlara rüzgar da katılırsa soğuk havanın etkisi kat ve kat artar, hem de fiziksel travma ve egzama gelişimine sebep olur. Soğuk ve rüzgarlı havalarda atkı ve beresiz dışarı çıkılmamalıdır.

Soğuk havalarda cilt bakımı için cildinizi sık sık nemlendirin

Soğuk havalarda cilt bakımı için su bazlı yerine yağ bazlı bir nemlendirici kullanılmalıdır. Yağlı krem, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve ince krem ya da losyonlara göre ciltteki nemin daha fazla tutulmasını sağlar. Nemlendirici seçerken doğal ve organik olanları tercih edebilirsiniz. Avokado, badem, Hindistan cevizi veya jojoba yağı cildi nemlendirirken besler. Ayrıca gliserin benzeri nemlendirici madde içerikli ve nemi cilde hapseden losyonlar da kullanabilirsiniz.

Alınacak cilt ürünlerinin içeriğine her zaman bakmanız tavsiye edilmektedir. Koruyucu ve parfüm içeren maddeler cildi tahriş edip, kurutur. Propilen glikol, imidazolidinyl urea ve guaternium-15 adlı koruyucular farklı bakım ürünlerinin içinde bulup, hassas ciltlere iyi gelmediği bilinen maddelerdir.

Ayrıca soğuk havalarda cilt bakımı için anti-bakteriyel sabun, parfümlü sabun ve alkol içeren cilt bakım ürünleri uygulanmamalıdır. Bu ürünler cildin yağını emip, kurutur.

Her zaman ilk önce yüz cildi düşünüldüğü için, gerçekten su kaybı yüksek olan vücut cildi ihmal edilir. Soğuk havalarda vücudu çevreleyen kıyafetler seçildiği için problem de fark edilmez.  Fakat her gün, banyo sonrasında kesinlikle vücut nemlendirilmelidir. Banyodan sonra vücut hala ıslakken sürmek daha iyi sonuçlar verir. Losyon ve krem seçerken içeriğine dikkat edilmelidir. Özellikle vazelin, dimetikon, seramid, linoleik asit ve gliserin içeren ürünler tercih edilmelidir.

Soğuk havalarda cilt bakımı için güneş olmasa bile güneş koruyucu kullanın

İlk olarak bilinmesi gereken şey, güneş koruyucusunun yazın olduğu gibi diğer mevsimlerde de sürülmesi gerektiğidir. Çünkü gün ışığı olan her mevsimde(hatta kar, ışığı sudan daha çok yansıtır) cilt UV ışınlarından etkilenir ve erken yaşlanır. Yaşlanmış ve kırışmış ciltlere antioksidan içerikli gece kremleri, maskeler ve cilt inceltmeye yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Özellikle de ani hava değişimlerinde bilinçsiz hareket edilmemeli, soğukta cilt bakımı için gerekli önlemler alınmalıdır.

Soğuk havalarda cilt bakımı için evinizi ya da iş yerinizi çok ısıtmayın

Ev veya iş yerinde kullanılan çoğu ısıtma sistemi havayı kuruturken, cildi de kurutur. Buz gibi havalarda üşümemek için dereceyi arttırsak da, havayı kurutmaması ve vücuda zarar vermemesi için oda sıcaklığı 23 dereceden az olmalıdır. Unutulmaması gereken diğer nokta, iç mekan sıcaklığı ile dış mekan sıcaklığı arasındaki yüksek farkın da cildi yıprattığıdır. Isı değişimine maruz kalan cilt gerilir ve kurur.

Bulunduğunuz mekanın nemini ayarlamak için bir diğer yol ise iç mekanlarda havayı nemlendiren cihazlar kullanmaktır.

Soğuk havalarda cilt bakımı için dudaklarınızı da unutmayın

Vücutta soğuk havalardan, rüzgar ve ayazdan en çok etkilenen yerin dudağınız olduğunu biliyor muydunuz? Dudakları kurumaya karşı korumak gerekir. Hem görüntü için, hem de çatlak oluşumuyla birlikte duyulan acının engellenmesi için dudaklar nemlendirilmelidir. Dışarı çıkarken içinde SPF bulunan dudak koruyucu kullanmayı unutmayın. Bu bakım ürünlerini sürdükten sonra ruj da sürebilirsiniz.

Dudağınızdaki kan dolaşımını arttırmak için esmer şeker ile dudak kremini harmanlayıp dudağınıza uygulayın. Ardından ılık suyla ıslatılan yumuşak bir diş fırçasıyla nazikçe ovun ve temizleyin.

Pudra oranı fazla, çok fazla kalıcı rujları kullanırken dikkatli olun.

Soğuk havalarda cilt bakımı için bol su ve bitki çayı tüketin

Sağlık durumumuz nasılsa hemen dış görünüşümüze de yansır. Soğuk havalarda cilt bakımı için vücudun nemini korumasına yardımcı olmak gerekir. Sıcak havalarda olduğu gibi, soğuk havalarda da yeterli miktarda su içilmelidir. Kafein, alkol ve diğer idrar söktürücü içeceklerden kaçının. Bitki çayı içmek de vücudun nemini korumasına olanak sağlar.

Soğuk hava dışında astım, alerji, egzama ya da başka genetik hastalıklar da cilt sağlığını etkileyebilir. Bir uzmana danışın.

Sizin için hazırladığımız Makyajsız güzel olmak imkansız değil adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin