Soğuk su ile duş alın

Soğuk su ile duş almak
Paylaş
 

Soğuk su ile duş almanın faydaları nelerdir? Soğuk su neye yarar? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Soğuk su ile duş almak için sebepler saymakla bitmez. Hem saç, hem de cilt güzelliği için inanılmaz bir yöntem. Üstelik hiçbir zararı da yok ve de ucuz. Sadece soğuk su ile duş alarak gençliğinizi koruyabilirsiniz.

Hem cilt, hem de saçlar sebum denilen bir tabakayla kaplıdır. Bu tabakanın içerdiği doğal yağ sayesinde, ciltte ve saçlarda kayganlık oluşturarak korunma sağlanır. Banyo yaparken tercih ettiğimiz sıcak su yüzünden bu sebum tabakası kuruyabiliyor. Bu yüzden cilt daha kuru oluyor ve saçları kırılganlığı artıyor. Ve soğuk su yerine sıcak suyla yıkandıktan sonra banyodan çıkmak, ciltteki gözeneklerde tıkanıklıklara sebep oluyor.

Soğuk su ile yıkanmak saçların daha parlak görünmesini ve güçlenmesini sağlıyor. Eğer saç dökülmesi probleminiz varsa, saç dökülmesini azaltmanın bir yolu da soğuk su ile yıkanmak. Ve soğuk su ile duş almak cildin daha sağlıklı olmasına yarar sağlıyor. Ayrıca soğuk su ile duş almak bilinen en temel yaşlanma karşıtı sırlardandır. Soğuk su cildin daha sıkı, canlı, ışıltılı ve daha elastik olmasına yardımcı oluyor.

Saç yağlanması olanlar, şampuan ve saç kremi kullandıktan sonra soğuk su ile yıkamak çok faydalıdır. Hem saçın üst tabakasını güçlendirmiş, hem de yağlanmayı engellemiş olursunuz. Çünkü soğuk su saçların üst tabakasının kapalı kalmasına yardımcı oluyor. Bu sayede saçlar güçlenip, kolayca oluşan saç dökülmeleri tarihe karışıyor. Ayrıca çevre kirliliğinin saç derisinde birikmesi de engelleniyor.

Duş aldıktan sonra bütün vücudu 2-3 dakika boyunca soğuk suyla yıkamak cildi gençleştirir. Ciltteki gözenekleri açtıktan sonra daha soğuk su ile yıkamak, doğal bir tedavi etkisi sağlıyor. Soğuk su sayesinde sıkılaşan gözenekler, daha sonra dış dünyadan gelen kir ve benzeri faktörler yüzünden tıkanmıyor ve böylece sivilce sorunu da tarihe karışmış oluyor. Ayrıca, ciltteki yağ üretimi de soğuk su sayesinde erteleniyor.

Soğuk su aynı zamanda da bir detox etkisi yaratır. Yani toksin ve kirleri sıkıştırarak vücutta uzaklaşmalarını sağlıyor.

Soğuk su ile yıkanan saçların parlak ve ışıltılı gözükmesindeki mantık, soğuk hava ile kurutulduğunda da işler. Zaten fön makinelerinde bulunan soğuk ayar da bunun içindir.

Eğer soğuk su ile yıkanmanın düşüncesi bile tüylerinizi diken diken ettiyse, makalenin sonunda da sıcak suyun faydalarından bahsedelim. Saçlarda bulunan jöle, köpük vb. kimyasallar soğuk suya nispeten sıcak suyla çok daha iyi temizlenir. Ve sıcak suyun, saçın üst tabakasında yaptığı açıcı etki(soğuk su etkisinin tam tersi) sayesinde saç kremi çok daha derine işleyerek saçlar daha yumuşak olacaktır.

 

Sizin için hazırladığımız Makyajsız güzel olmak imkansız değil adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin