Takma saçların hikayesine inanamayacaksınız!

Takma saç, protez saç, çırçıt saç
Paylaş
 

Dünya genelinde pek çok kadının kullandığı takma saç(postiş saç, protez saç, çıtçıt saç), Daily Mail’in gündemine girdi ve gazete bu saçların izini sürdü. Birleşik Krallık’ta takma saç işleminin son 5 yılda yüzde 70’lere varan oranda arttığı söyleniyor.

Saç ithalatında dünyada üçüncü olan ülke, yılda tam 43 milyon ton insan saçı satın almaktadır. Bu sayı, 2 milyon insanın kafasını kaplayacak ya da dünyanın etrafını 3200 kere dönecek kadar saça denk gelmektedir. Ancak pek çok kadın kullandığı saçların hikayesi, kime ait olduğu ya da nereden geldiği hakkında bilgi sahibi değil.

Saçlarını tapınağa bağışlıyorlar

Tapınakta saçlarını kazıtan 28 yaşındaki Lavanya Kakala, bu saçları bağışlayıp karşılığında hiç bir şey almayacağını biliyor. Fakat bu onun kendi inancı doğrultusunda Allah’a şükür etme şekli. Kakala, “Bunu yaptım çünkü Allah’a teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonrasında saçlarıma ne olacağıyla ilgilenmiyorum. İhtiyacı olan kötü saçlı bir kadın, daha güzel görünmek için benim eski saçlarımı almak isterse, bu onların çöpe gitmesinden daha iyidir” diyor.

Özellikle de Güney Hindistan’da kadınlar saçlarını doğal şampuanlarla koruyor. Saçlarının ipeksi yapısını korumak için, Hindistan cevizi yağı ile besliyorlar. Pek çok kadın saçlarını Hindu tapınağına bağışlıyor.

Yalnızca Tirumala Tapınağı, saç satışında senede 22 milyon pound kazanıyor. Dünya Ticaret Örgütü (WTO) bilgilerine göre 2012 yılında yapılan deri, tüy ve saç ticaretinin %75’ini Çin gerçekleştirdi… Başı kazıtılmış Çinlilerin saçlarını toplayan fabrikalar, neredeyse tüm dünyaya dağıtım yapıyor…

Takma saç, protez saç, çıtçıt saç

İlk olarak bağışlanan saçlar fabrikalara satılıyor…

Takma saç, protez saç, çıtçıt saç

Saçlar ilk önce dezenfekte ediliyor. Sonrasında işçiler buharlı su fıçılarında kürek yardımıyla saçları karıştırıyor…

Takma saç, protez saç, çıtçıt saç

Fırında kurutulmadan önce ise, saçlar çeşitli renklere boyanıyor…

Takma saç, protez saç, çıtçıt saç

Sonra da tarakla düzeltilip kadın çalışanlar tarafından dikiliyor. Son olarak pazara çıkarılan ürünler burada satılıyor.

Takma saç, protez saç, çıtçıt saç

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin