Tatlı yemek kilo aldırmaz!

Tatlı yemek kilo aldırır mı?
Paylaş
 

Tatlı yemek kilo aldırır mı, çikolata yemek kilo aldırır mı, baklava yemek kilo aldırır mı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Tatlı yemek gerek verdiği mutluluktan, gerekse mükemmel lezzetinden dolayı özellikle biz kadınlar vazgeçemediği şeylerdendir. “Tatlı kilo aldırır mı“ sorusunun cevabını herkes bilir aslında. Ama arada sırada yaptığınız kaçamaklar sebebiyle şişmanlamak istemiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

 

Tatlı kilo yapar mı?

Fazla kilolarından şikayet eden herkes, genelde bunun nedenini tükettiği tatlılara bağlar. Elbette tatlı yemek kilo aldırır ancak tek başına bir sebep sayılmaz. Tatlı yerken ölçüyü kaçırmamak, yanlış bir seçimde bulunmamak ve yerken bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Yani doğru seçim yapılmalı, doyumluk olarak değil tadımlık olarak tüketilmelidir. Örnek olarak, küçük bir parça çikolata (tercihen bitter çikolata) yenebilir.

Tatlı yemek konusunda hangi miktarda yendiği, saat kaçta yendiği, o gün başka neler yendiği ve o gün ne kadar hareket edildiği önemli konulardır.

Bazı kadınlar tarafından tatlının bu kadar sevilmesinin nedeni henüz bilinmiyor. Peki, bu kadar bayıldığımız besini tüketmenin en doğru zamanı nedir?

 

Ne zaman tatlı yenmelidir?

Aç karnına tatlı yemek kilo aldırır mı sorusuna gelecek olursak; eğer hiçbir sağlık problemi yoksa (kalp-damar hastalıkları, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, sindirim sistemi bozukluğu vb.) yani tek sorun kilo yapıp yapmayacağı ise, tatlı aç karnına tüketilmelidir. Çünkü açken tatlı yemek, onun yağa dönüşmesini oldukça geciktirebilir. Aksi takdirde yemeğin ardından tatlı yemek, zaten yüksek olan kan şekeri daha da yükseltecektir. Ve böylece yağ depolanması daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Bu nedenle, illa tatlı kaçamağı yapacaksanız saat 17.00’a kadar yapın. Ardından hafif bir akşam yemeği ve yatma saatine göre ayarladığınız bir ara öğünle kapanışı yapın.

Diyelim ki günü bol kalorili geçirdiniz. Ve hatta “diyette tatlı yedim” diyorsanız, “amaan çok yedim zaten” deyip, yemeye devam etmeyin. 5-6 günlük bir diyet yaparak yediklerinizin acısını çıkarabilirsiniz.

Sadece ne yendiği değil, ne aralıklarda yendiği de çok önemlidir. Yaptığınız kaçamakların türüne göre mola verin. Mesela 3-4 ayda bir iskender yiyin ve haftada 1-2 kez dondurma yiyin.

 

Ne kadar tatlı yenmelidir?

Kaçamak dendiğinde, genelde bir dilimden bahsedilir. Tabi dilimin boyutuna göre de değişebilir. Yani kaçamak dendiği zaman bir kilo tatlı değil, bir dilim tatlı yemek anlaşılmalıdır.

 

Diyetteyken tatlı yenir mi?

Diyetteyken tabi ki de tatlı yenebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, tatlıdan ne anlaşıldığıdır. Tatlı yemek bazılarına göre meyveli yoğurt, ayva tatlısı ya da ballı sütken, bazılarına göre de şerbetli tatlılardır. Tatlı yemek değil de, tatlı seçimi, tüketme zamanı ve yeme sıklığı kilo almaya neden olur. Diyet yaparken oldukça mutsuz olmamak için, arada sırada az miktarlarda tatlı yemek gerekir. Çikolata krizlerine çözümleri daha önceki makalemizde anlatmıştık. Linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Diyetteyken yenebilecek tatlılar

Kilo aldırmayan tatlılar olarak meyve, süt ve tarçın içeren tatlılardır. Bu tür besinlerin hazmının kolay olmasının yanında, hem düşük kalorili, hem de besleyici özellikleri de yüksektir. İçinde şeker, beyaz un, margarin olmayan tatlılar diyet yapanlar tarafından yenebilir. Şeker ilave edilmeyen besinler yeterli değilse, şerbetli tatlıların yerine sütlü olanlar yenmelidir. Yenilen tüm tatlılara tarçın eklenirse, kan şekerini dengeleyici özelliğinden faydalanılabilir. Uzmanlara göre de tatlıyı tamamen kesmenin bir yolu yoktur, diyet yapanların az kalorili diyet tatlı tariflerinden yararlanarak ihtiyaçlarını ara sıra az miktarlarda karşılamalılardır. Bu besinlerin beyaz un ve şeker içermemesi gerektiğini unutmayın.

 

Tatlının kilo aldırmaması için neler yapılabilir?

1) Tekrar, tatlıyı ara öğün saatlerinde tüketmenin daha geç yağa dönüşeceğini hatırlatalım.

2) Karbonhidrat yendiğinde, kan şekerini dengelemek adına bir protein kaynağı ile birlikte tüketilmelidir. Tükettiğiniz tatlıya hangi protein kaynağı yakışıyorsa ona göre karar verin. Şekersiz olacak şekilde sütlü çay, bir bardak süt, sütlü kahve, tarçınlı süt, salep veya tatlı biter bitmez hemen üzerine bir parça peynir, ayran ya da yoğurt tüketilebilir.

3) Tatlıyla birlikte bir hayvansal protein kaynağının tüketilmesi de kan şekerini dengeler.

4) Tatlı yemek için ya da yedikten sonra daha fazla hareket edilmelidir.

5) Daha fazla posalı yiyecek tüketilmelidir.

6) O gün başka kaçamaklar yapılmamalıdır. O günün tek hatası tatlı olmalıdır.

7) Tatlı tüketildiğinde bol su içilmelidir. En az 2 litre su içilmesi gerekir. Bu şekilde yenen besinler yağa dönüşmeden hızlı bir şekilde yakılacaktır.

8) Bağırsakların çalışmadığı günlerde tatlı tüketiminden uzak durulmalıdır. Kabızken tatlı yemek, tatlının yağa dönüşümünü destekler. Bağırsakları çok çalışan insanlar tatlı tükettiğinde, gıdanın besin maddelerine ayrışması, besin maddelerinden faydalanılması ve depolanmadan vücuttan uzaklaştırılması çok daha çabuk olacaktır.

Sizin için hazırladığımız Kendall Jenner’ın mükemmel vücut sırrı adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin