Taze sebze mi dondurulmuş sebze mi?

Taze sebze mi dondurulmuş sebze mi?
Paylaş
 

Taze sebze mi dondurulmuş sebze mi? Ve bu sebze, meyve arasındaki besleyicilik farklı var mı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Havalar iyiden iyiye soğumuşken “akşam yemeğinde daha fazla çorba ve sebze yapıyorum. Yemeklerde taze sebze mi, dondurulmuş sebze mi kullanmak daha sağlıklı?” diye soruluyor.

 

Taze sebze mi dondurulmuş sebze mi?

2015’te yapılan bir çalışmada, beslenme uzmanları; sekiz farklı dondurulmuş meyve ve sebze türünün besleyici maddelerine bakınca, neredeyse yok denecek kadar az bir fark buldular. Araştırmacılar aynı zamanda donmuş taze fasulye, mısır ve yabanmersininin taze olanlara göre daha da fazla C vitamini içerdiğini buldular. Bunun tam aksine taze bezelye ise, donmuş bezelyeye göre daha çok B12 vitamini barındırıyor.

Perez-Escamilla, asıl farkı yaratan şey sebze ya  da meyvenin nasıl hazırlandığı olduğunu belirtti. Sebzeler kaynatıldığında suda çözünen vitaminleri kaybediyor. Yani çorba içmek, et suyu içmek gibi bir hale geliyor. Sebzeleri buharda pişirmek daha iyi olur. Yakmamaya dikkat ettiğiniz sürece ızgara da iyi bir seçenek.

Yani taze sebze mi dondurulmuş sebze mi derken, taze olanların donmuş olanlara göre pek bir avantajı olmadığını öğrendik. Sebzeleri çiftlikte, taşıma döneminde ve sonra yine evde dondurmak daha da fazla bir enerji gerektiriyor. Aynı zamanda yerel tarıma biraz olsun katkıda bulunmak için taze sebze ve meyve satın almak daha mantıklı.

Sonuca gelecek olursak, iki seçenek de sağlıklı. İkisinin karışımı da en iyi seçenek gibi gözüküyor; bazen taze, bazen dondurulmuş. Her şey gibi, yine olay tamamen dengeyle ilgilidir.

Taze sebze mi dondurulmuş sebze mi daha besleyici? İkisi de eşit miktarda besleyici!

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Tekrar ısıtılmaması gereken besinler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin