Tekrar ısıtılmaması gereken besinler

Tekrar ısıtılmaması gereken besinler
Paylaş
 

Tekrar ısıtılmaması gereken besinler, yiyecekler, yemekler nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Tekrar ısıtılmaması gereken besinleri bilmek bizim toplumumuzda oldukça önemli, çünkü eli bol olan annelerimizin yemekleri genelde 2. Hatta 3. güne kadar kalabiliyor. Bu nedenle tekrar ısıtılmaması gereken yemekleri aklınızda tutmanızda fayda var.

 

Tekrar ısıtılmaması gereken yiyecekler

Tekrar ısıtılmaması gereken mantar

Mantar tekrar ısıtılırsa besin değerini kaybeden yiyeceklerdendir. Aynı zamanda sindirim sorunlarına neden olduğu için tekrar ısıtılıp tüketilmesi önerilmiyor.

Tekrar ısıtılmaması gereken tavuk

İlk kez duymuyor olabilirsiniz. Tavuk birçok şef tarafından “Dikkat” listesine alınır. Çünkü kırmızı ete göre daha da risklidir. Isıtıldığı zaman içerisinde protein yapısı değişir ve bakteri üretme riski artar. İlla ısıtılacaksa da yüksek ısılarda olmaması öneriliyor.

Tekrar ısıtılmaması gereken yumurta

Yumurtanın tavuktan çıktığını düşünerek, tavuk konusunda belirttiklerimizi yumurta konusunda da belirtebiliriz. Aslında kimse yumurtayı tekrar ısıtıp yemez, ama düşünenler olur diye yine de uyarmakta fayda var.

Tekrar ısıtılmaması gereken ıspanak

Ispanakta bulunan nitrat tekrar ısıtılırsa kafayı yeyip, nitrite dönüşüyor. Haklıyken haksız duruma düşerek insanı zehirlemeyi göze alıyor. Özellikle de küçük çocuklarda 5 mg nitrit bile zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle tekrar ısıttığınız ıspanağı çocuğunuza aman çocuğum temel reis olsun deyip dayamayın.

Tekrar ısıtılmaması gereken pancar

Kök sebzeler hakkında en hassas olunması gereken kısma geldik. Pancardaki durum da ıspanakla aynıdır. İkinci defa ısıtmayın mor vicdansızı.

Tekrar ısıtılmaması gereken kereviz

Kereviz de kök sebze dostları gibi nitrat/nitrit ikilemine düşüyor. Fakat kereviz çorbası için aynı şey geçerli değil, kereviz çorbasını çıkartıp tekrar ısıtabilirsiniz.

Diğer dikkat edilmesi gerekenler!

Anne sütünü sağıp saklayanlar için; anne sütü ne buzdolabı görmeli, ne de tekrar ısıtılmalıdır.

Yemekler oda sıcaklığına ulaştığında, iyi bir saklama kabına koyup buzdolabına kaldırın. En önemli konu ise, pişmiş yemeklerin 2 saatten fazla oda sıcaklığında bekletilmemesi gerektiğidir. Çünkü bakteri üretmeye başlar.

Çiğ et kesilen bıçak, pişmiş et kesmek için kullanılmaz. Genelde mangalda esnasında, pişmiş et ile pişmemiş eti aynı tabaktan geçirmekten kaçının. Ayrı bir tabak kullanın.

Bunu herkes bilir ama yine de tekrarlayalım, yemeği karıştırdığınız kaşıkla yemeğin tattığınız kaşık ayrı olmalıdır. Bir de tadına baktıktan sonra kaşığı yıkamadan yeniden yemeğe daldırmayın.

Yemekleri mecbur kalırsanız en fazla 1 kez ısıtın. Tekrar tekrar ısıtmak bakteri miktarının artmasına neden olur.

Isıtacağınızda yemeğin kaynama derecesine çıkmasını bekleyin. Kokusu geliyorsa yemek ısınmış demektir.

Çiğ kıymayı derin dondurucularda 4 aydan fazla bekletmemelisiniz. Pişmiş veya kavrulmuş eti de derin dondurucuda 2 -3 aydan fazla bekletmemeli, tüketmelisiniz.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Yemek yerken yapılan yanlışlar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin