Üşümeye çözüm

Üşümeye çözüm mü arıyorsunuz
Paylaş
 

Üşümeye çözüm nedir, el ve ayak üşümesi nasıl geçer, vücudun üşümesine ne iyi gelir, üşümeye titremeye ne iyi gelir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Üşümeye çözüm mü arıyorsunuz? Çok üşüyorum nasıl ısınabilirim mi diyorsunuz? Hatta çok üşüyorum titriyorum mu diyorsunuz?  Bunun sebebi büyük bir ihtimalle zayıf bir dolaşım sistemine sahip olmanızdır. Peki, üşümeye çözüm var mı? Elbette ki var. İşte kan dolaşımınızı güçlendirecek vücudun üşümesine iyi gelecek öneriler…

 

Üşümeye çözüm

Hareket edin

Aslında egzersiz yapmak pek çok problemin çözümüdür. Eğer üşümeye çözüm arıyor, kan dolaşım sisteminizi hareketlendirmek istiyorsanız bir an önce kalkıp hareket etmelisiniz. Bütün gün aynı pozisyonda oturup kalmak üşümenize neden olur. Eğer spor salonuna gitmeye niyetiniz yoksa yemeklerden sonra yürüyüş yapmak ya da dans etmek de işe yarayacaktır. Üstelik çok da fazla vaktinizi almaz ama kan dolaşımına büyük katkı sağlar. İş yerinizde, masanızda günde en az 8 saat oturmak zorunda olduğunuzda, ihtiyacınız olan egzersizi yapamıyo olabilirsiniz. Bacaklarınızı yarım saatte bir esnetseniz, hareket ettirseniz de dolaşımınızı da hızlandırmanız gerekir. Arada bir tuvalete gitmek ya da telefon açmak için dışarı çıkmak gibi bahaneler bulup daha çok hareket edebilirsiniz.

Masaj yaptırın

Eğer masaj salonlarına gidecek maddi durumunuz varsa, kendinizi masaj ile ödüllendirin. Ya da belki bir yakınınız size bu konuda yardımcı olabilir. Her iki durumda da masajdaki dokunuşların sağlayacağı baskı ile vücudunuzdaki kan dolaşımı artar. Bu sayede de üşümeye çözüm bulursunuz.

Dengeli beslenin

Çok üşüyorum ne yemeliyim diyorsanız çok büyük bir ihtimalle dengesiz besleniyorsunuz. Günlük beslenme programınızda yağ, protein ve karbonhidratları yeterli miktarda almıyorsanız daha çok üşüyebilirsiniz. Kışın keyfini üşümeden sürmek için, giysilerinize dikkat ederken yediklerinize de özen göstermenizde yarar var.

Sigarayı bırakın

Sigara tüketimi de ayak ve el damarlarında spazma bağlı üşümeye sebep olabilir.

Sarımsak ve zencefil tüketin

Sağlıklı bir beslenme programı formda olmanızı sağlar, daha canlı hissettirir ve dolaşımı güçlendirir. Daha çok su içmek de çok iyi fikirdir. Sarımsak ve zencefil ise kan dolaşımını hızlandıran besinlerdir.

Sıcak duş alın

Üşümeye çözüm arıyorsanız eminim ısının yardımcı olacağını da biliyorsunuzdur. Kendinizi gerçekten çok üşümüş hissettiğinizde ya sıcak su kaçağı torbalarından faydalanın ya da sıcak bir duş alın.

Çok dar kıyafetler giymeyin

Kalın çorap, hırka ya da yelek, ısınmak için giydiğiniz kıyafetlerin kalın olmaları elbette ki sizi daha sıcak tutar ancak sıkı olmamalarına özen gösterin. Çünkü bu tip kıyafetler vücudunuzu sıkıp, kan dolaşımınızı yavaşlatabilir. Bol ve rahat giysiler sağlık ve üşümeye çözüm için her zaman daha iyidir.

Bir doktora başvurun

Her şeyi deniyorsunuz ancak üşümeye çözüm bulamıyorsanız, bir olasılıkla kadınlarda daha sık görülse de erkeklerde de rastlanabilen Hashimoto Troiditi rahatsızlığınız olabilir. Bu hastalık troid bezinin yavaş çalışması sonucu meydana gelir. Üşüme ve halsizlik gibi belirtileri vardır. Tedavisi için ise mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Kışın hasta olmamak için bunları yapın adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin