Uykuya dalmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Uykuya dalmak hiç bu kadar kolay olmamıştı
Paylaş
 

Uyku bozukluğu nedenleri, uykuya dalamama problemi ve çözümü nelerdir, uyku bozukluğu nasıl giderilir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Uyku, canlıların sağlıklı bir şekilde hayatlarını idame ettirebilmeleri için gereken temel ihtiyaçlardandır. Durum böyle olunca uykuya dalamama problemi insanı hayattan soğutuyor. Uykusuz bir gecenin ardından bütün gün sersemlemek de cabası. Peki, kadinbakis.com olarak size saniyeler içinde uykuya dalma tekniklerinden bahsetsek.

Amerika’da yapılan bir çalışma, oradaki insanların %60’ının insomnia yani uyku bozukluğu yaşadığı ortaya çıkmış. Diğer ülkelere ve tabi ki çevremize baktığımızda aynı dertten muzdarip olmayan pek az insan var. Zaten günümüz şartlarında kaliteli bir şekilde uyumak lüks haline geldi. Stres arttıkça uykusuzluk da artıyor. Ertesi günün işlerini düşünmekten uyumak pek mümkün olmuyor. Uykusuzluk yüzünden yaşam kalitesi git gide düşüyor. Bu alanda yapılan bilimsel araştırmalar, yetişkin insanların çoğunun uykuya dalamama hastalığının arttığını gösteriyor.

Doğru nefes almanın eskiden beri oldukça önemli olduğu söyleniyor. Uykuya dalmak için de 4-7-8 metodu kullanılıyor. Bu yöntem sayesinde doğru nefes alma teknikleriyle hızlıca uyuyabilirsiniz. Uykuya dalmak için kasların gevşemesi ve nefesin düzenlenmesi gerekiyor, ancak stresli insanlar nefeslerini tutar ya da düzensiz nefes alır. Uykuya dalamama çözümü için 4-7-8 metodunu uygulayın.

 

4-7-8 metodu nasıl uygulanır?

4-7-8 metodu denilen bu nefes egzersizi kolayca uygulanabilir. Egzersiz için bu adımları takip edin.

  1. Dilinizi üst dişlerinizin hemen üzerindeki yumuşak yere koyun ve egzersiz bitene kadar orada tutun.
  2. Nefesinizin tamamını “şşşş” sesi çıkararak verin.
  3. Ağzınızı kapatıp, yavaş bir şekilde burnunuzdan nefes alın ve dörde kadar sayın.
  4. Nefesinizi tutup, yediye kadar sayın.
  5. Nefesinizin tamamını yine “şşşş” sesi çıkartarak verin ve sekize kadar sayın.
  6. 1.turu tamamladınız. 3 tur veya daha fazla tekrar edin.

 

Egzersiz yaparken dörde kadar sayıp nefes almak, ciğerlere daha fazla oksijen girmesini sağlar. Nefes tutup yediye kadar saymak, alınan oksijenin dolaşım sistemine daha iyi geçmesini sağlar. Sekize kadar sayarak nefes vermek, kalp atışını yavaşlatır ve ciğerlerdeki karbondioksitin daha fazla dışarı atılmasını sağlar.

4-7-8 metodu stresle mücadele etmeyi kolaylaştırır, anksiyeteyi azaltır ve doğru nefes alıp vermeyi sağlar. Bu yöntemi uykuya dalmak için ve gün içinde stresle başa çıkmak için kullanabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız Vücutta oluşan bu sinyallere dikkat adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin