Uzun saç bakımı nasıl yapılmalı?

Uzun saç bakımı nasıl yapılmalı?
Paylaş
 

Uzun saç bakımı bayanlarda nasıl yapılmalıdır? Uzun saç nasıl bakılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Uzun saç bakımı, uzun saçlara sahip kadınların en ihtiyacı olduğu şey aslında. Çünkü kısa saç bakımından daha zordur. Pek çoğumuz da uzun saçlı olmayı istiyor, ama bu işin bir de sonrası var tabi bunu hiç düşünmüyoruz. Peki, uzun saç bakımı nasıl yapılır bayanlar ne yapmalı? Bu makalemizde sizlere, uzun saçlar için bakım nasıl yapılır? Dikkat etmeniz gerekenler konusunda uyaracağız…

 

Uzun saç bakımı nasıl yapılır, uzun saçlara nasıl bakılır?

  1. Uzun saç bakımı için dikkat edilmesi gereken ilk konu: saçların yıkanması ile ilgilidir. Bu aşamada yapılması gereken, şampuanlama işlemini saçlara masaj yaparak, bastırmadan ve çekmeden yapmak. Böylece kan dolaşımının hızlanması söz konusu olacak ve saçlar daha sağlıklı olacaktır. Şampuanlama işleminden sonra, sıra kremlemeye gelince ise yapılması gereken, saç kremini yalnızca saç uçlarına uygulamanın gerekliliğidir. Saç kremi hiçbir zaman saç diplerine uygulanmaz.
  2. Yıkama işleminin ardından, sıra kurutma işlemine geldiğinde ise dikkat edilmesi gereken, saçların ilk olarak yumuşak bir havlu ile fazla suyunun alınmasıdır. Ardından, eğer olanağınız varsa kurumasını bekleyin ama bekleyemiyorsanız, saçlarınıza ilk önce ısı etkilerinden koruyucu sprey sıkın, sonra da kurutma makinesini saçınıza en az 30 santim mesafeden uygulayın. Bu sayede saçlarınızın yanmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca, elinizden geldiği kadar kısa sürede kurutma işlemini sonlandırmaya da önem vermelisiniz.
  3. Uzun saç bakımında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da, saçların ihtiyacı olan E vitamininin alınmasıdır. Bunun için E vitamini barındıran saç bakım ürünleri kullanabilir, E vitamini saç bakım yağları uygulayabilirsiniz; ayrıca, Evin, Evigen gibi E vitamini ampullerinden de yararlanabilirsiniz. Bunun haricinde fıstık, fındık, badem gibi E vitamini içeren yiyeceklerden de yiyebilirsiniz.
  4. Saç şekillendirme işleminde ise dikkat etmeniz gereken konu, saçınızın yapısına uygun işlemler yapmaktır. Örneğin, çok kıvırcık saçları düzleştirmek için uğraşmak doğru değildir. Düz saçları da kıvırcıklaştırmaya çalışmak… Bu işlemler, saça uzun bir süre uygulanmaları gerekeceğinden dolayı zarar verecektir. Kullanacağınız saç şekillendirme aletlerinin öncesinde ise saçlarınıza yine mutlaka, ısı etkilerinden koruyucu sprey uygulamalısınız.
  5. Son olarak uzun saç bakımında dikkat etmeniz gereken nokta ise, saçlarınızı düzenli olarak kestirmeniz gerektiğidir. Kırıklarını aldırmanızın önemli olduğu saçlarınız, bu sayede daha sağlıklı görünecek ve daha fazla uzamasını istiyorsanız da daha sağlıklı uzayacaktır. Evet, belki uzatmak için uğraştığımızdan kestirmeye kıyamıyoruz, ama ufak ufak kırıkları aldırmak saçın daha rahat uzamasını sağlamaktadır.
  6. Tüm bunlara ek olarak saçlarınızın sağlığı için saç bakım maskeleri uygulamalısınız.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Saç dökülmesine elveda adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin