Yağlı ciltler için makyaj önerileri

Yağlı ciltler için makyaj önerileri
Paylaş
 

Yağlı ciltler için makyaj önerileri, yağlı ciltler nasıl makyaj yapmalı, makyajdan sonra yüz parlaması nasıl önlenir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Yağlı ciltler için makyaj oldukça sıkıntılı bir durum. Özene bezene yaptığınız makyajın bir süre sonra terlemiş gibi parlaması ve kirli bir görüntü oluşturması çok rahatsız edici bir durumdur.

Yavaş yavaş kozmetik alanında doğala geçişi görüyoruz. Daha az kapatıcı fondötenler, yüze sağlıklı bir aydınlık katan bb kremler vs. Zaten herkes makyaj yaptıktan sonra dahi makyaj yapmamış gibi görünmek ister. Ama yağlı ciltlerin ortak sorunu ne yapılırsa yapılsın yüzün doğal ışıltıdan daha çok, yağlı görünmesi. Hadi birlikte yağlı ciltler için makyaj önerilerine bakalım.

 

Yağlı ciltler için makyaj önerileri

  1. Yağlı ciltler için makyaj önerilerine başlamadan önce ilk olarak cildinizi temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Her ne kadar gece uyumadan önce yapsak da, makyaj yapmadan öncede yapmalıyız. Bu sayede cildimizdeki fazla yağı temizlemiş oluruz.
  2. Cilt tipimiz ne olursa olsun nemlendiricinin şart olduğunu unutmamalıyız. Nemlendiriciyle hem makyajımız daha güzel görünür, hem de kalıcılığı artar. Aynı zamanda makyajla cilt arasında ince bir bariyer oluşturur. Yağlı cilt tipleri üzerinde “oil-free” yazan nemlendirici ya da daha hafif yapıda olan jel ya da losyon ürünler kullanmalıdır.
  3. Yaklaşık 10-15 dk (bu süre nemlendiricinizin cildinizde ne kadar hızlı emildiğine göre değişir) cildinizin nemlendiriciyi emmesini bekleyin.
  4. Ardından yağlı ciltler için makyaj önerilerine geçersek yüzünüzde en çok yağlanan bölgeye; muhtemelen alın, çene, burun ve kenarlarındaki bölgelere bir miktar matlaştırıcı makyaj bazı sürün. Evet, bazlardaki silikon yüzü çok pürüzsüz gösteriyor ama uzun vadede zararlı bir madde olduğunu unutmamalısınız. Bunun için de, oil free ve silicon free ürünler tercih edin.
  5. Yağlı ciltler aknelenmeye ve siyah nokta oluşumuna çok daha meyillidir. Fondöten seçerken her gün kullanacağınızı varsayarsak talc-Free (talksız) fondöten tercih etmelisiniz. Talc’ın gözenekleri tıkadığını ve uzun süreli kullanımda siyah noktaları artırdığını unutmamak gerek. Mat fondöten ya da ışıltılı fondöten seçeneği sizin tercihinize kalmış, ancak yağlı ciltler için makyaj önerileri arasında mat fondöten vardır. Burada adıl dikkat edilmesi gereken içeriktir.
  6. Makyajda belli kısımları mat tutmakta fayda var, yoksa yüzü daha yağlı ve çirkin gösteriyor. Burun, burun yanları, kaş üstü. Yüz parlaması nasıl önlenir? Tabiki pudrayla. Yağlı ciltler için makyaj önerilerini anlatırken, zaten yağlı ciltlerin en sevdiği yağ emici ürün olan pudrayla devam edelim. Yine talc-free olmasına özen gösterin ve pudralar yüzde unlu gibi görüntü oluşturdukları için seçerken ince yapılı olanları tercih edin. Mesela mineral pudralar bunun için birebirdir.
  7. Yağlı ciltler için makyaj önerilerimize allıkları da ekleyelim. Her ne kadar ışıltılı allıklar göze hoş gelse de yağlı ciltlerde gözenekleri çok daha fazla öne çıkardıkları için yüzde yine çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Mümkün olduğunca içerisinde sim/ışıltı olmayan allıkları tercih etmelisiniz. Mat allıklar her daim cildinizi daha güzel gösterecektir.
  8. Ne yani, yağlı ciltliyiz diye cildimiz ışıl ışıl sağlıklı olmasın mı? Olsun tabi! Ama bu görünümü ışıltılı allıklarla değil, aydınlatıcılarla sağlarsak daha doğru olur. Yağlı ciltler için makyaj önerilerinin sonuncusu olan aydınlatıcıyı yüzünüzün doğru noktalarına uygularsanız, amacınıza ulaşırsınız.
  9. Yanınızda pudra taşımaktan nefret ediyorsanız yağ emici mendillere şans verin. Uygun fiyatlı olması da diğer bir artısıdır. Extra ürün kullanmadan, hafif tampon hareketlerle gün içerisinde yağlı görünümün önüne geçmek bu kadar basit.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Farın kalıcı olması için yapmanız gerekenler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin