Yemek yerken yapılan yanlışlar

Yemek yerken yapılan yanlışlar
Paylaş
 

Yemek yerken yapılan yanlışlar nelerdir? Balığın yanında yoğurt yenir mi? Limonlu su zayıflatır mı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Yemek yerken yapılan yanlışların çoğu doğru bildiğimiz yanlışlardır. Herkes bilir ki sağlıklı yaşam için tüketilmemesi gereken gıdalar vardır. Ama sağlığa yararlı olduğunu düşünüp alınan gıdalar tam tersi etkiye sahip olup zarar da verebilir. Hastalanıldığında kendi kendine ya da çevrenin önerisiyle hazırlanan karışımları hepimiz biliriz. Aynı zamanda günlük hayatta da genelde tükettiğimiz gıdalar ile ilgili de doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Mesela etli yemeklerin yanında ayran içmek, yemek yerken su içmek, balı süte karıştırmak bu hataların sadece bir kısmını oluşturur. Yemek yerken yapılan yanlışlar nelermiş makalemizin devamını okuyun.

Yemek yerken yapılan yanlışlar

 

Balığın yanında yoğurt yenir mi?

Halk arasında kulaktan dolma bilgilerle balığın yanında yoğurt yenmediği düşünülüyor. Fakat bu da yemek yerken yapılan yanlışlardandır. Balığın yanında yoğurt yenmesinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Zehirlenme yoğurttan kaynaklanmaz çünkü balığın içinde bulunan histamin proteini yoğurtta da bulunur. Ve ikisi beraber tüketildiğinde vücuttaki histamin oranı artar ve sadece alerjik bünyelerde kızarıklık ve kaşınma rastlanabilir. Eğer yediğiniz balık ve yoğurdun tazeliğinden eminseniz istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Pekmeze yoğurt katılır mı?

Özellikle anneler faydalı olduğunu düşündükleri için çocuklara pekmez yedirirler ve pekmeze süt katmaktan ya da yoğurt ilave etmekten bembeyaz hale getirirler. Ancak bu da, yemek yerken yapılan yanlışlardandır. Çünkü sütün içinde bulunan kalsiyum pekmezdeki demirin etkisini azaltır. Demir, C vitamini ile tüketilirse etkisi artar. Çünkü C vitamini demirin vücuda daha faydalı olmasını sağlıyor. Bundan dolayı pekmez süt ve ya yoğurt yerine, portakal suyu ile karıştırılarak yenirse çok daha fayda sağlar.

 

Etin yanında ayran içilir mi?

Etli yemek ve ayran mükemmel ikili olarak bilinir. Genelde hem faydalı, hem de lezzetli olduğu için içilir. Ancak yemek yerken yapılan yanlışlardan birisidir ve et yanında ayran ya da yoğurt tüketilmemelidir. Et de C vitaminli besinler ile birlikte yenirse faydası artar. Mesela etin yanında yoğurtlu şeyler yerine maydanoz, biber ve limonlu şeyler tüketilirse mükemmel faydalı bir yemek yenmiş olur.

 

Ispanak yanında yoğurt yenir mi?

Ispanağı yoğurtla yemek, ıspanak içinde demir olduğundan dolayı tüketilmemesi gereken besin karışımlarından ve yemek yerken yapılan yanlışlardandır. Bu kural sadece ıspanak için geçerli değildir, içinde demir bulunan bütün besinler yoğurt ile birlikte yenilmemelidir. Çünkü tüketilen besinin tüm vitaminini kaçırmış olursunuz.

 

Yemek yerken su içilir mi?

Halk arasında yemek arasında su içilmez gibi bir düşünce yayılmış. Bunun sebebi kilo aldırmasıymış. Oysaki bu da yemek yerken yapılan yanlışlardandır. Çünkü yemek arasında su içmek düşünülenin aksine iştahı kapatır. İştahı kapattığı için de daha az yemek tüketilir. Sadece sindirim problemi olanlar yemek yerken su içmemelidir.

 

Aç karnına limonlu, sirkeli su içilir mi?

Genelde balık etki kadınlar yine şehir efsanesi olan aç karnına limon içmek zayıflatır düşüncesine kapılıyorlar. Limonlu suyun tek faydası C vitaminin sağladığı zindeliktir. Bunun dışında zayıflatıcı bir etkisi olmayan yemek yerken yapılan yanlışlar arasındadır. Midesinde ve sindirim sisteminde problem olanlara daha çok zararı olacaktır.

 

Diğer yağlar gibi zeytinyağı kilo aldırır mı?

Zeytinyağının kalp ve damar açısından faydalı olduğu doğrudur ama kilo aldırma açısından yemek yerken yapılan yanlışlardan biridir ve diğer yağlardan hiçbir farkı yoktur. Yani zeytinyağının da, diğer yağların da 1 gramında 9 kalori vardır.

 

Ballı süt boğaza iyi gelir mi?

Sıcak süte bal katmak da yemek yerken yapılan yanlışlar arasındadır. Çünkü bal içinde protein, mineral ve enzimler bulunur ve 43 derecenin üzerindeki ısıyla tüm vitamin değerini kaybeder. Sıcak içeceklerinin içinde bal katmak sadece tatlandırıcı olarak iş görür. Bu yüzden bal ılık sıvılar ile tüketilmelidir.

 

Kepek ekmeği kilo aldırır mı?

Genelde yemek yerken yapılan yanlışlardan biri de beyaz ekmeğin yerine, kepek ekmeğinin çok fazla tüketilmesidir. Aralarında fazla kalori farkı olmasa da kepek ekmeğinin daha az kalorisi olduğu doğrudur, ancak az kaloriye sahip diye çok tüketmek kilo aldırır.

 

Yemekten sonra meyve yemek kilo aldırır mı?

Yemekten sonra meyve yemek kilo aldırır diye düşünülür. Ancak bu da yemek yerken yapılan yanlışlar arasındadır. Ayrıntılı düşünülmelidir, yani 2 tabak yemekten sonra meyve kilo aldırır ama 1 tabak yemekten sonra meyve yemek daha sağlıklıdır.

 

Sizin için hazırladığımız Zayıflayamama sorununuz mu var? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin