Yüze buz sürmek için birçok neden

Yüze Buz Sürmek İçin Birçok Neden
Paylaş
 

Yüze buz sürmek ne işe yarar, buz yüze nasıl uygulanır, sivilceye buz sürmek iyi gelir mi? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Yüze buz sürmek, cildimizde karşılaştığımız pek çok soruna karşı etkili bir çözümdür. Buz her ne kadar içeceklerimizi soğutmak için kullandığımız bir şey olsa da, aslında cilt bakımı için de oldukça etkili bir şeydir. Buz cilde iyi gelirmi, buz yüze iyi gelirmi, buz sivilcelere iyi gelirmi sorularının cevabını merak edenler için kısa bir araştırma yaptık.

 

Yüze buz sürmek nelere iyi gelir?

Buzun en önemli faydalarından bir tanesi, göz altı morlukları ve torbalarına karşı etkili bir mücadelede bulunmasıdır. Zaten sabahları yüzümüzü soğuk suyla yıkamamızın da en büyük nedenlerinden birisi göz altlarımıza bunun oldukça faydasının olmasıdır. Eğer bu torbalara karşı mücadele etmek istiyorsanız, sabahları yüzünüzü buzla dolu bir kasede bir kaç saniye boyunca tutun. Eğer çok ciddi bir torba oluşumu varsa, buzu direkt olarak bu torbaların üzerinde gezdirebilirsiniz, ancak çok uzun sürmemesine dikkat edin. Hatta buzun üzerine bir de yeşil çay torbası koyarsanız etkisinin arttığını göreceksiniz.

Yüze buz sürmek sivilcelerin etkilerini azaltmakta çok etkilidir. Bilhassa sivilcelerin kızarıklık ve kabartı gibi etkilerine karşı beş on dakikalık bir buz kompresi uygulamanız, sivilcenin etkilerini azaltacaktır. Hatta bazı uzmanlar sivilceler için krem kullanmak yerine, cilde buz kompresi yapmanın çok daha etkili olduğunu söylüyorlar.

Eğer cildiniz üzerinde güneş yanıkları gibi çeşitli yanıklar ve şişlikler bulunuyorsa, bu bölgeler üzerinde bilhassa aloe vera jeli ile karıştırılmış buz uygulayabilirsiniz. Fakat illa ki içerisine bir şey eklemek zorunda da değilsiniz, tek başına yüze buz sürmek de bir miktar iyileşme sağlayacaktır.

Blenderdan geçirdiğiniz sebze ve meyveleri buz kalıplarına koyduktan sonra dondurun ve sonrasında çıkararak cildinizin çeşitli bölgelerinde gezdirin. Bu sebze ve meyvelerin oluşturdukları yapılar, yüze buz sürmek ile ölü derilerin atılmasına yardımcı olacaklardır. Tabii meyvelerden kaynaklanan besleyiciliğin de cildinize başka bir güzellik katacağını da söyleyebiliriz.

Yaz aylarında rahat uyuyamayanlar da her gün boyun ve  yüz bölgelerine buz ile masaj yaparak vücut ısılarını düşürebilir, rahat bir şekilde uykuya dalabilirler. İsterseniz buzun içerisine bir miktar lavanta yağı da ekleyebilir, rahatlığın yanına biraz keyif de ekleyebilirsiniz.

Her türlü cilt hasarında ilk uygulanması gereken şeyin buz olduğunu, ancak genelde araya eşarp gibi malzemeler konulması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Yüze buz uygulaması nasıl yapılır?

Yüze buz sürmek için evlerinizde bulunan klasik buz kalıplarındaki buzlardan bir adet alıp havlu ile tutun, ancak havluyu sarmayın sadece tutmak kolay olsun ve kolunuzdan aşağıya sızıp sizi rahatsız etmesin diye havlu kullanacaksınız. Yüzünüzü yıkadıktan sonra buzu tüm yüzünüze, göz kapaklarınıza ve boynunuza sürerek eritin. Ardından ister tampon hareketlerle yüzünüzü kurulayın ister bırakın kendi kendine kurusun. Sonrasında nemlendiricinizi uygulayın. Yüze buz sürmekle tamamen canlanmış, dipdiri olmuş, yorgun ve kırışık görüntüyü bir kenara bırakmış bir cilde merhaba diyebilirsiniz.

Sabahları yüze buz sürmek, üzerine bir de makyaj yapıp günü çok daha diri bir ciltle geçirmek mümkündür. Özellikle ağız kenarlarında gün içerisinde oluşan kırışıklıklarla makyaj buralara dolar. Bu uygulama sayesinde bu kötü görüntü daha geç saatlerde oluşmaya başlar.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Sivilceyi en kolay yolla yok edin adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin