Zayıflayamama sorununuz mu var?

Zayıflayamama sorunu
Paylaş
 

Zayıflayamama, düzenli olarak spor yaparak sağlıklı yiyeceklerle beslendiğiniz halde kilo verememe sorununuz mu var? Peki, kilo verememe nedenlerini araştırdınız mı?

 

Düzenli olarak egzersiz yapmanıza ve sağlıklı besinlerle beslenmenize rağmen kilo veremiyor olabilirsiniz. Kilo verememe korkusu ve zayıflayamama psikolojisi ile yapılan ufak tefek hatalar hedeflenen kiloya ulaşmaya engel olabilir. Kilo verememe sebepleri nelerdir? Öğrenelim.

Zayıflayamama nedenleri

 

Yetersiz su tüketimi

Zayıflayamama sebeplerinizden biri, yetersiz su içmek olabilir. Bedeninizi nemlendirmenin yanı sıra kilo vermek için düzenli olarak su içmek gerekir. Yemek yemeden önce bir bardak su içmek ve fazlaca su içeren meyve ve sebze yemek daha tok olmanızı sağlar. Bazı çalışmalara göre soğuk su tüketmek, metbolizmayı hızlandırıp, vücudun şeker isteğini bastırıyor.

Yemek seçmek

Bütün yemeklerden yeterli miktarda yememek, yemeyi kestiğiniz gıdaları daha fazla istemenize ve beslenme yetersizliğine neden olur. Spora rağmen zayıflayamama nedeniniz bu olabilir.

Yetersiz yürüyüş

Günlük olarak 15 dakika yürüyüş yeterliymiş gibi gözükse de zayıflayamamanıza, istediğiniz vücuda ulaşamamanıza neden olabilir. Hemen kilo verememe psikolojisine girmeyin. Zayıflamak için günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız.

Aç karnına spor yapmak

Çalışmalara göre aç olarak yapılan sporla kalori yağdan değil kastan yakılıyor. Kilo verememe hastalığınızın sebebi bu olabilir. Buna çözüm olarak spordan önce hafif birşeyler yeyin. Bu şekilde zayıflayamama hastalığını yenmiş olursunuz.

Sağlıklı gıdaların fazla tüketimi

Fındık, avokado, zeytinyağı, bitter çikolata, tam buğday unundan makarna doğal ve sağlıklı görünse de hepsinin kalorisi var. Diyetle zayıflayamama sebebiniz bu besinlerden fazla tüketmek olabilir. Bu gıdaları da diğerleri gibi az tüketmelisiniz.

Egzersizden sonra abartı atıştırma

Egzersiz yaptıktan sonra yediğiniz atıştırmalıklar zayıflayamama nedeniniz olabilir. Normal öğün yiyeceğiniz atıştırmalığın 150 kaloriyi geçmemesi gerekmektedir.

Yalnızca kardiyo yapmak

Kilo kaybetmek için yalnızca kardiyo yapmak yetersizdir. Ağırlık çalışarak kaslarınızı güçlendirmeli, metabolizmanızı hızlandırmalısınız. Zayıflayamama nedeniniz metabolizma hızınızın düşük olması olabilir.

Israrcı olmamak

Zayıflayamamanın psikolojik nedenlerinden biri de zayıflayamama korkusu ile kararlı olmamaktır. Uyguladığınız diyet ve ya spor programına bağlı kalmazsanız, zayıflayamazsınız.

Kendinize vakit ayırmamak

Stres, yeme isteğinin artmasını sağlıyor. Bunu engellemenin yolu ise rahatlamak ve eğlenmektir. Dans etmek, alışveriş yapmak gibi eğlenceli durumlar zayıflayamamanızın önüne geçebilir.

Her gün dışarıda yemek

Bir mekanda yiyecek tüketmek elbette çok kolay. Fakat o güzel yiyecekler bolca kalori aldırıp zayıflayamamanızı sağlar. Eğer dışarıda yemek tüketmekten kendinizi alıkoyamıyorsanız siparişinizi biriyle paylaşabilir ve ya salata gibi daha doğal ve düşük kalorili yemek yiyebilirsiniz.

Ayakta yemek

Buzdolabı ve ya tezgah önünde durup yemek yemek zamandan kazandıra da farkında olmadan fazla yemeye neden olup, zayıflayamama sebebiniz olabilir.

Düşünmeden yemek

Yediklerinizi televizyon ve ya bilgisayar önünde yemeniz zayıflayamamanıza neden olur. Çünkü beyniniz başka bir şeyle uğraşırken tokluk hissini almazsınız.

Kendinizi ödüllendirmemek

Diyet ve egzersinize uyduğunuz sürece arada bir kendinizi ödüllendirmelisiniz. Sağlıklı bir diyetin yanında arada bir birkaç patates kızartması ve ya bir parça çikolata zayıflayamama nedeniniz olmaz.

Yetersiz meyve ve sebze tüketimi

Günde 5-6 porsiyon meyve ve sebze tükettiğinizde kendinizi daha tok hissedecek, zayıflayamama nedeniniz ortadan kaybolacak.

Yeterli yememek

Yiyeceklerinizi sonraya bırakmayın. Bu metabolizma dengesini bozarak daha fazla acıkmanıza ve zayıflayamamanıza neden olur. Ara öğünleri atlamazsanız ana öğünlerde daha az yersiniz.

Çevrenizdekilerin sağlıklı beslenmemesi

Yakınınızda olan birinin dışarıda yeme teklifini kabul etmemek oldukça zor. Zayıflayamama nedeniniz çevrenizdekileri kıramıyor olmanız olabilir.

Büyük parçalar halinde yemek

Yemeğiniz bölerek yemenizin kilo vermenize etkisi oldukça fazla. Zayıflayamama nedeniniz büyük parçalar yutuyor olmanız olabilir. Bazı çalışmalara göre küçük porsiyonlar daha fazla tatmin ediyor.

Aşırı bol giyinmek

Bol kıyafetler içinde rahat olsanız da aşırı bol kıyafetler kilonuzu fark etmenize engel olabilir. Zayıflayamama nedeniniz vücudunuzu tanımamanız olabilir.

Yetersiz uyku

Az uyumak zayıflayamama nedeniniz olabilir. Yetersiz uykuyla spor yapmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle uyku oldukça önemlidir.

Kahvaltı yapmamak

Kahvaltı yapmamak zayıflayamamaya neden olur. Çünkü vücut kıtlıkta olduğunu düşünüp yağ yakımını engeller. Metabolizmanızı hızlandırmak için kahvaltı yapmalısınız.

Şekerli içecek tüketimi

Zayıflayamama nedeniniz şekerli içecekler tüketmenizde saklı olabilir. Vücudunuza hiçbir yararı olmayan şekerli içecekler aksine kilo aldırır.

Fazla sos kullanımı

Salata ve ya tükettiğiniz düşük kalorili gıdalara sos ve ek malzemeler eklemek zayıflayamamanıza neden olabilir. Kullandığınız sosların da kalorisine dikkat etmelisiniz.

Liste tutmamak

Gün içinde aldığınız kalorilerin listesini yapmazsanız, zayıflayamamanız olağandır.

 

Sizin için hazırladığımız Hindistan cevizi yağlı kahve zayıflatıyor adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin