Zencefil çayı ile kilolarınızdan kurtulun

Zencefil çayı
Paylaş
 

Zencefil çayı ne işe yarar, zencefil çayı nasıl demlenir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Zencefil çayı, ilk olarak Çin olmak üzere Asya ülkelerinde daha çok mide bulantısını gidermek, şişkinliği azaltmak, sindirime kolaylaştırıcı etki sağlamak ve ishale çare olmak için yaklaşık 2000 yıldır kullanılmaktadır. Kolesterol düşüren etkisiyle kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek için şifa niyetine tüketilen bu bitki, aynı zamanda romatizma ağrılarını geçirmek için sık sık kullanılan tedaviler arasında olmaktadır.

Zencefil çayı ile zayıflamaya yönelik ise belli bir bilimsel araştırma ve kanıt bulunmamakla beraber, çayın tokluk süresini uzatarak kişinin geç acıktığı yönünde düşüncüler var. Tavsiye edilen miktarlarda tüketildiğinde belli bir yan etkisi bulunmayan bitkinin(özellikle toz şeklinde), fazla tüketiminde ise gaz, mide bulantısı ve reflü gibi çeşitli mide rahatsızlığına neden olduğu söyleniyor.

 

Zencefil çayı ile zayıflama yöntemi için gereken malzemeler

1 limonun çeyreği kadar zencefil

Yarım limon

9 ya da 10 adet karanfil

2 çubuk tarçın

5 su bardağı su

Çeyrek demet maydanoz

Tercihe göre bir iki dilim yeşil elma

 

Zencefil çayı tarifi

Zencefil ve limonu yıkayıp birkaç parçaya ayırın ve tencereye atın. Üzerine su ekleyerek, çubuk tarçın ve karanfili koyup ocağa alın. Kaynamaya başlamasının ardından bir iki dakika kaynatarak, üzerine yıkadığınız maydanozu ilave edin. 3 dakika kadar kaynattıktan sonra ocaktan alın. İlk sıcaklığı geçtikten sonra içmeye başlayabilirsiniz.

Bu zencefil limon çayını günde 3 kere, her yemekten 20 dakika ya da yarım saat önce, aç karnına olacak şekilde büyük kupa bardaklarda tüketin. Geri kalan çayı diğer öğünlerde de içebilirsiniz. Her öğünde yalnızca bir bardak tüketin. Günde bir kere taze olarak yapılınca yarar sağladığını göreceksiniz.

Verdiğimiz tarifteki malzemelerin faydaları oldukça fazladır ama biz yalnızca zayıflamak için olan kısmını anlatalım.

 

Zencefil çayı neye iyi gelir?

Zencefil çayının yağ yakmayı kolaylaştırarak, kilo kaybını hızlandırdığı yönünde bir çalışma var. Fakat Kuveyt’te yapılan ve sonuçları 2006 senesinde “British Journal of Nutrition”da açıklanan çalışmaya göre kan şekerini düşürerek iştahı kesiyor ve yemeklerden sonra tokluk süresini arttırarak yapılan diyete destek sağlıyor. Elbette ki bu çalışmanın yalnızca hayvanlar üzerinde uygulandığını ve kilo vermek için vücuda alınan kalorinin, yakılan kaloriden daha az olması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

Maydanoz çayı zayıflatır mı?

Metabolizmayı hızlandırarak göbek yağlarını eritmeye yarar sağlar. İdrar söktürücü etkisi vardır ve şişkinliği alarak fazla sıvının atılmasını sağlar.

Limon zayıflatır mı?

Yağ yakıcı etkisi sayesinde zayıflamaya yardım sağlar. İdrar söktürücü ve iltihap önleyicidir. Kan şekerini düzene sokarak tokluk hissi verir.

Tarçın zayıflatır mı?

Daha önce tarçının zayıflamaya etkisini Tarçınlı süt zayıflatır mı? Konusunda anlatmıştık. Dilerseniz oradan da okuyabilirsiniz. Tarçın da limon gibi kan şekerini düzenleyerek tokluk hissi verir. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

Karanfilin faydaları

Gaz söktürücü etkisi vardır. Mide bulantısını bastırarak kusmaları engeller. Ağız kokusuna bire birdir.

 

Önemli: Zencefil çayı hamilelerin kullanması için uygun bir çay değildir, emziren anneler ise doktoruna başvurmalıdır.

 

Zayıflamak isteyenler için hazırladığımız Günde yarım kilo vermek için adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin